Islıkla 'Kürtçe marş’ söyleyen iki öğrenciye 27 yıla kadar hapis cezası!

Islıkla 'Kürtçe marş’ söyleyen iki öğrenciye 27 yıla kadar hapis cezası!

Dicle Üniversitesi'nde  20 Mart 2017 tarihinde  “ıslıkla Kürtçe marş söyledikleri'' için darp edilerek gözaltına alınan 2 üniversite öğrencisi hakkında 27,5 yıla kadar hapis cezası isteniliyordu.Öğrencilerin tamamlanan ...

Dicle Üniversitesi'nde  20 Mart 2017 tarihinde  “ıslıkla Kürtçe marş söyledikleri'' için darp edilerek gözaltına alınan 2 üniversite öğrencisi hakkında 27,5 yıla kadar hapis cezası isteniliyordu.

Öğrencilerin tamamlanan  iddianamelerinde “İçerisinde örgüt propagandası mahiyetinde cebir, şiddet, tehdit çağrılarının bulunduğu marşı ıslık çalmak suretiyle seslendirerek örgüt propagandası suçunu işlediler'' ifadeleri yer aldı.

27.5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede Kürtçe ıslık çalan 2 öğrenci ve polis müdahalesine tepki gösteren 10 öğrenci hakkında , “örgüt propagandası yapmak'', “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'', “görevi yaptırmamak için direnme'' ve “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna muhalefet'' etmek ile suçlanan 12 öğrencinin 8 yıldan 27.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Davanın ilk duruşması Haziran ayında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.