Kürtçe şarkı delil sayıldı…12 öğrenciye dava!

Kürtçe şarkı delil sayıldı…12 öğrenciye dava!

Antalya'da 2018'deki Nevruz kutlamalarına katılan 12 öğrenciye örgüt üyesi olmak suçlamasıyla dava açıldı. Öğrencilerin Kürtçe şarkı söylemesi suç delili sayıldı.Antalya’da geçen yıl katıldıkları Nevruz Bayramı’nda...

Antalya'da 2018'deki Nevruz kutlamalarına katılan 12 öğrenciye örgüt üyesi olmak suçlamasıyla dava açıldı. Öğrencilerin Kürtçe şarkı söylemesi suç delili sayıldı.

Antalya’da geçen yıl katıldıkları Nevruz Bayramı’nda Kürtçe şarkı söyleyen 12 öğrenci hakkında dava açıldı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca aralarında kolon kanseri Devrim Ayık’ın da olduğu 4’ü tutuklu 12 üniversite öğrencisi hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. Antalya 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşma için 8 Ocak 2020 tarihine gün verdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Valilik izniyle 2018 yılında düzenlenen Nevruz Bayramı’na katılan ve burada söyledikleri şarkıları örgüt üyeliğine delil olarak gösteren savcı, öğrencilerin kendi aralarında yaptıkları telefon görüşmelerini de iddianameye koydu. PKK’ya katıldıktan sonra itirafçı olduğu belirtilen bir kişinin beyanlarına dayanan iddianamede, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Devrim Ayık’ın cezaevinde olduğu süreye dair suçlamalarda bulunması dikkati çekti.

Polis baskınında Ayık’ın ev aranmasında el konulan Kürtçe ezgilere ait şarkı sözleri de iddianamede suç delili yapıldı. İddianamede, öğrencilerin yaptıkları piknikte “Mervano” isimli Kürtçe şarkıyı seslendirmesi, Abdullah Aktaş adlı öğrencinin Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan bir arkadaşını ziyaret edip, kıyafet göstermesini ve bir öğrencinin telefon incelemesinde çıkan Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde yaralı bir halde bedeni zırhlı araca bağlanıp sürüklenerek öldürülen Hacı Lokman Birlik’in fotoğrafını bulundurması da savcılıkça suç olarak gösterdi. Savcılık, öğrencilerin Devrimci Gençlik Hareketi (DGH) içerisinde yer aldıklarını ileri sürerek, “Örgüt üyesi oldukları” suçlamasında bulundu.

Son Dakika Haberleri