Kurtulmuş pek ilkeli: 'Evet'çi kanallara sen neden 'Hayır'ı göstermiyorsun diyemeyiz

Kurtulmuş pek ilkeli: 'Evet'çi kanallara sen neden 'Hayır'ı göstermiyorsun diyemeyiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandumda 'hayır' diyecekleri terörle ilişkilendiren konuşmalarına açıklık getirdi. Kurtulmuş, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan öyle...

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandumda 'hayır' diyecekleri terörle ilişkilendiren konuşmalarına açıklık getirdi. Kurtulmuş, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan öyle söylememişlerdir. Söylenen çok nettir. Türkiye'de bazı terör örgütleri hayır çıkması için elinden geleni yapıyor. Buradan tüm hayır diyenlerin terörist olduğu gibi bir anlam çıkmaz. Tekrar ediyorum. Hayır demek teröre destek anlamına gelmiyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Bir kere daha ifade etmek isterim ki, Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü operasyon, Türkiye'nin ulusal güvenliğinin parçasıdır" diyen Kurtulmuş, "Bu çerçevede Cerablus'ta başlatılan operasyon, El Bab'a kadar uzandı. Operasyonlar başlamadan önce ABD ile Türkiye arasında bir mutabakat vardı. PYD Membiç'in batısına çekilecek. Bunu bekliyoruz. Bundan sonra uluslararası koalisyonda mutabakat sağlanırsa Türkiye Rakka konusunda adım atabilir. Rakka'yı IŞİD'den temizleyip yerine PYD'yi koyarsanız, Türkiye adım atabilir" şeklinde konuştu.

'HAYIR DİYENLER DE OLACAKTIR'

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Türkiye'nin böyle bir konjektürde referanduma gidiyor olması Türkiye demokrasisi açısından bir kazançtır. Dolayısıyla bu kampanyada hayır diyenler de olacak, evet diyenler de. 

Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan öyle söylememişlerdir. Kandilden hayır kampanyasını destekleyen açıklamalarını görüyoruz. Yine FETÖ'cüler hayır çıkması için elinden geleni yapıyorlar. Buradan hareketle bütün hayırcıları terörist ilan edemeyiz. Söylenen çok nettir. Türkiye'de bazı terör örgütleri hayır çıkması için elinden geleni yapıyor. Buradan tüm hayır diyenlerin terörist olduğu gibi bir anlam çıkmaz. Tekrar ediyorum. Hayır demek teröre destek anlamına gelmiyor.

'EVET'İ DESTEKLEYEN TELEVİZYONLAR

'Evet'i destekleyen televizyonlar sen neden 'Hayır'ı göstermiyorsun deme hakkına sahip değiliz.

İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER

Biliyorsunuz, KHK'lerde yanlışlıklar varsa, bunun nasıl düzeltileceğine ilişkin yasal makanizmamız var. O müracatlarla sonuç alınabilir. Bu müracatlar hızla kuruluyor. Bu AYM'nin de yükünü azaltacak. Bununla ilgili yapı oluşuyor. İlgili bakanlıklar bu kurula temsilci verecek. Kuşkulu ihraçlar varsa bunlarla ilgili adım atılacak.

Referandum kampanyasının başındayız. Evetler ciddi manada önde görünüyor. Kampanya ilerledikçe evet sonucu yükselecek. Biz anketleri çok iyi kullanan bir partiyiz. İnanıyorum ki şenlik içinde kampanya yapacağız."

'REFERANDUM ANKETLERİ OLUMLU'

Referandum anketleriyle ilgili gelen soruya "Referandum kampanyasının daha başındayız" diyen Kurtulmuş "Başında olmamıza rağmen 'Evet'ler önde görünüyor. Ancak tecrübeyle söylüyorum ki kampanya ilerledikçe 'Evet' olan destek artacaktır. Biz parti olarak kampanyalar sırasında kamuoyu anketlerini çok iyi kullanan bir partiyiz. Haftalık, hatta günlük anketler yaptırdığımız dönemler oldu" dedi. Dün, Bahreyn ziyareti öncesi konuşan Erdoğan, "Sağlıklı bir anket döneminde değiliz" demişti.

"Allah'a şükür hiç yanıltmadı bizi bu anketler" diye konuşan Numan Kurtulmuş, "Seçmenlerimizin hangi konularda bilgilendirilmeye ihtiyacı varsa kampanyalarımızı onların üzerinde yürüteceğiz. Şenlik içerisinde bir kampanya yürüteceğiz. İnşallah evet oyları sandıktan çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem