Kurtulmuş: Tüm darbecilerin ortak özelliği modernist, Batıcı olmaları

Kurtulmuş: Tüm darbecilerin ortak özelliği modernist, Batıcı olmaları

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "28 Şubat'tan 15 Temmuz'a Darbeler ve FETÖ İhaneti" konulu panele katıldı. Kurtulmuş bu konuşmasında Gülen Cemaati'nin...

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "28 Şubat'tan 15 Temmuz'a Darbeler ve FETÖ İhaneti" konulu panele katıldı. Kurtulmuş bu konuşmasında Gülen Cemaati'nin köklerini İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne bağlamayı başardı.

AA'nın haberine göre, Kurtulmuş paneldeki konuşmasında "Darbeler büyük oranda sistemin yapısından kaynaklanıyor" dedi. "Türkiye'deki darbeler büyük oranda sistemin yapısından kaynaklanıyor. Sistem vesayetçi bir sistemdir. 1960 darbecilerinin ortaya koyduğu Anayasa ile 80 darbesinden sonra ortaya konulan 82 Anayasası da vesayetçidir" şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, "darbecilerin hepsinin ortak özelliği modernist, Batıcı olmalarıdır" iddiasında bulunarak şunları söyledi:

"Darbecilerin hepsinin ortak özelliği modernist, Batıcı olmalarıdır, Batının karşında bizim mağlubiyetimizi kabul etmeleri, bu milletin Batı'ya benzemediği taktirde adam olmayacağına inanmalarıdır. Bu milletin değerlerine inanmazlar. Bunlar ta Genç Osmanlılarladan, Jön Türklerden, İttihat ve Terakki'den beri aynı zihniyete sahiptir, bu milleti adam etmek lazım.. O zaman nasıl adam edeceğiz? 'Milletin konuştuğu dile karışacağız, giydiği kıyafete karışacağız, okuduğu okullara karışacağız' diye, Osmanlı'nın son döneminden itibaren hep o arayış içerisindeler, tırnak içinde 'milleti adam etmek' isterler. Türkiye darbeler tarihinin fikri alt yapısında yatmakta olan cümle budur, 'bu milletin adam edilmesi' lazım."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem