Kuveyt-Umman dışişleri bakanları ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri görüştü

Kuveyt-Umman dışişleri bakanları ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri görüştü

Kuveyt Dışişleri Bakanı Salim Abdullah el-Cabir es-Sabah ve Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi ikili ilişkileri ve bölgesel gelişimleri görüştü.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Salim Abdullah el-Cabir es-Sabah ve Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi ikili ilişkileri ve bölgesel gelişimleri görüştü.

Umman resmi ajansı ONA'da yer alan habere nazaran, resmi temasları kapsamında ülkeye gelen Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah, Umman'ın başkenti Maksat'ta düzenlenen Kuveyt-Umman Ortak Komitesi 9. dönem toplantısı çerçevesinde Umman Dışişleri Bakanı Busaidi ile bir araya geldi.

Umman Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Bakan Busaidi'nin, Kuveytli mevkidaşıyla yapmış olduğu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin, her iki ülke ve halkın çıkarlarına hizmet edecek şekilde güçlendirilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesi yollarını görüştüğü açıklandı.

Bakanlar, ortak öneme haiz bölgesel ve internasyonal meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunmuş oldu.

Öte taraftan iki ülkenin dışişleri bakanların katılımıyla düzenlenen Kuveyt-Umman Ortak Komitesi toplantısının sona ermesinin peşinden ortak izahat yayımlandı.

Açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin, ekonomi ve tecim alanları başta olmak suretiyle ulaşmış olduğu seviyeden ve enerji, ulaşım, yazışma, eğitim, teknoloji, ziraat, balıkçılık ve öteki alanlardaki işbirliğinden kıvanç duyulduğu kaydedildi.

Tarafların, iki ülke içinde ilişkilerin geliştirilmesine, iktisat, kültür, eğitim, teknoloji ve bilim alanlarında işbirliğini güçlendirmeye ve yeni ufuklara yelken açmaya bağlı olduğu kaydedilen açıklamada, iki ülkenin bölgede ve dünyada sulh ve istikrarın sağlanması için harcanan çabalara destek verdiği açıklandı.

Anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi, ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığına saygı duyulması, internasyonal hukuk ilkelerine ve internasyonal sözleşmelere bağlı kalınması gerektiği vurgulanan açıklamada, Kuveyt ve Umman'ın, İran ile Suudi Arabistan içinde diplomatik ilişkilerin 7 yıl aradan sonrasında tekrardan başlatılmasından kıvanç duyduğu ifade edilerek, "Bu bölgede güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesi ve karşılıklı yararların ve yapıcı işbirliğinin geliştirilmesi için mühim bir adım." denildi.

Kuveyt-Umman Ortak Komitesi, iki ülke arasında işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi hedefiyle 2003'te kurulmuştu.

İran ile Suudi Arabistan, 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.