Kuzey Kore, yine balistik füze ateşledi

Kuzey Kore, yine balistik füze ateşledi

Güney Kore ve ABD ortak askeri tatbikat yaptıktan sonra ve ABD'nin uçak taşıyıcı gemilerinden birinin bölgeye dönmesinin ardından Kuzey Kore, Japonya yönünde iki kısa menzilli balistik füze daha ateşledi.

ABD ve Güney Kore, bu hamleleri Kuzey Kore'nin füze denemelerine karşı yapmıştı. 

Bunlar, Kuzey Kore'nin 12 gün içinde yaptığı altıncı ve Japonya'nın üzerinden gönderdiği füzeden bu yana ilk füze atışıydı.

Kuzey Kore'nin iki füze ateşlediği Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı ve Japonya hükümeti tarafından doğrulandı. 

Japonya Başbakanı Fumio Kışida, "Bu eylül ayının sonundan bu yana geçen kısa periyotta atılan altıncı füze, bunu tolere edemeyiz" dedi. 

Atışların yapılmasından yaklaşık bir saat önce Kuzey Kore yönetimi, "Pyongyang'ın ABD ve Güney Kore'nin ortak adımlarına verdiği karşılık hakkında" Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'yle konuşmaları nedeniyle ABD'yi kınamıştı. 

Kuzey Kore ayrıca ABD'nin uçak gemisi USS Ronald Reagan'ı tekrar Kore yarımadası açıklarında konuşlandırmasını da kınadı. 

Perşembe günü atılan ilk güzenin 100 kilometre yüksekliğinde 350 kilometre, ikinicisinin ise 50 kilometre yüksekliğinde 800 kilometre gitttiği tahmin ediliyor. 

Kuzey Kore'nin çoğu kısa menzilli balistik füzesi alçaktan uçup potansiyel olarak manevra yapabilecek şekilde tasarlanıyor. Bu durum, düşürülmelerini zora sokuyor.