Lavrov: Türkiye, Afrin’i Suriye’ye geri vermeli

Lavrov: Türkiye, Afrin’i Suriye’ye geri vermeli

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrin operasyonu konusunda konuştu.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’a Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği Afrin operasyonu hakkında bir soru yöneltildi.
Lavrov soruya  "(Türkiye) Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek istediğini hiçbir zaman söylemedi. Nitekim biz de Afrin’deki durumu normalleştirmede en kolay yöntemin, Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde, bu bölgenin kontrolünün Suriye hükümetine geri verilmesi olacağına inanıyoruz" dedi. Lavrov, Afrin konusunda bundan başka bir görüşü desteklemediklerini de ekledi.

’ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN AFRİN’İ İŞGAL ETMEK İSTEDİĞİNİ HİÇBİR ZAMAN SÖYLEMEDİ’
Diğer taraftan Lavrov, Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın liderlerinin geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği üçlü zirvede Afrin’deki gelişmeleri konuşup konuşmadığı sorusu üzerine ise şunları söyledi:

"(Afrin), Erdoğan’ın pek çok defa bahsettiği pozisyon üzerinden konuşuldu: ABD, Kürt gruplarla flört etmeye başlayıp onlardan Irak sınırında bir tür güvenli bölge oluşturma planları yapınca, Erdoğan bu planları Türkiye’nin güvenlik çıkarlarına bir tehdit olarak gördü. Fakat Erdoğan, Türkiye’nin Afrin’i işgal etmek is