Lavrov'dan NATO ve Avrupa çıkışı: Sınırlarımızın yakın çevresindeler

Lavrov'dan NATO ve Avrupa çıkışı: Sınırlarımızın yakın çevresindeler

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “NATO’nun sınırlarımızın yakın çevresinde, özellikle Baltık Devletleri ve Polonya’daki faaliyetlerinden ciddi şekilde endişe duyuyoruz” diyerek NATO’nun eylemlerini ‘çatışmacı karaktere sahip’ diye nitelendirdi.

Sergey Lavrov, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Lavrov toplantıda, NATO, Avrupa ve ABD ile ilgili konuştu.

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatının (AGİT) 1990’lı yılların sonunda ve 2010 yılında ilan ettiği “güvenliğin bölünmezliği ilkesi”ni yıktığını söyleyen Lavrov, “Batı, böylece, ‘hiçbir devlet, kendi güvenliğini başkalarını tehlikeye atma pahasına güçlendirmemelidir’ prensibini eylemleriyle gömdü.” diye konuştu.

“NATO’NUN SINIRLARIMIZIN YAKIN ÇEVRESİNDEKİ FAALİYETLERDEN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Lavrov, “NATO’nun sınırlarımızın yakın çevresinde, özellikle Baltık Devletleri ve Polonya’daki faaliyetlerinden ciddi şekilde endişe duyuyoruz. Ortak kanaatimiz, bu tür eylemlerin açıkça çatışmacı bir karaktere sahip olduğu ve Avrupa güvenlik alanında geriliminin daha da artmasına ve parçalanmasına yol açacağı yönündedir.” ifadelerini kullandı.

‘DEMİR PERDE ‘AÇIKLAMASI: DİKKATLİ OLSUNLAR

Toplantıda bakanlara, ideolojik çatışmayı öngören Batı ülkeleri ile Rusya ve Belarus arasında “Demir perde” olup olmayacağı soruldu.

Avrupa Birliği ile 2014 yılından beri ilişkilerinin olmadığını söyleyen Lavrov, “Demir perde, pratikte iniyor lakin dikkatli olsunlar, bir şeylerini sıkıştırmasınlar. Avrupa Birliği, çıkarlarımızı anlamak ve dinlemekle hiç ilgilenmiyor. O sadece Brüksel’de alınan kararlarla ilgileniyor. Brüksel’de alınan kararların Washington’da biçildiğini son yıllarda zaten gördük” ifadelerini kullandı.

“AMERİKALILARIN FAALİYETLERİ ÇOK AMA ÇOK TEHLİKELİ”

Mevkidaşıyla görüşmesinde biyolojik güvenliğe özel önem verdiklerini aktaran Lavrov, Amerikalıların eski Sovyet cumhuriyetlerindeki faaliyetlerinin “çok lakin çok tehlikeli” olduğunu belirtti. Lavrov, “Amerikalılardan askeri biyolojik faaliyetlerinin şeffaflığını sağlama arzusunu görmüyoruz. Bunu da ülkelerimizin ulusal güvenliğine yönelik tehdit olarak görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya