Le Monde: AB, Türkiye dahil 6 ülkeye sınırlarını açmayacak

Le Monde: AB, Türkiye dahil 6 ülkeye sınırlarını açmayacak

Fransa'da yayınlanan Le Monde gazetesi Avrupa Birliği'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 6 ülkeye, 1 Temmuz'da da sınırlarını açmamaya karar..

Fransa'da yayınlanan Le Monde gazetesi Avrupa Birliği'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 6 ülkeye, 1 Temmuz'da da sınırlarını açmamaya karar verdiğini öne sürdü.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler 1 Temmuz tarihinde sınır kapılarının hangi ülkelere açılacağı ve kriterlerin ne olacağı konusunda anlaşmaya vardı.

Le Monde gazetesinin haberine göre Brüksel'de uzun süren tartışmaların ardından Daimi Temsilciler Komitesi dış sınırların 1 Temmuz'dan itibaren 14 ülkeye açılmasına karar verdi.

Buna göre Avustralya, Kanada, Güney Kore, Japonya, Yeni Zelanda, Ruanda, Tayland, Uruguay, Cezayir, Fas, Tunus, Gürcistan, Karadağ ve Sırbistan'a sınırların açılması kararı alındı.

Bazı başkentlerin inceleme için gecikme talebinde bulunduğu ve listenin halen revize edilebileceği belirtiliyor.

Le Monde gazetesi olası revize ihtimaline karşın Brezilya, ABD, Türkiye, Rusya, İsrail ve Suudi Arabistan'ın listeye alınmayacağını iddia etti.

Gazete haberinde bu 5 ülke için Kovid-19 pandemisinin halen ciddi kabul edildiğini ve bu nedenle de bu ülkelere sınırların açılmayacağını öne sürdü.

Çin için ise tartışmalar sürüyor. AB'nin Çin vatandaşlarına sınırlarını açmayı düşündüğü ancak aynı kararı Çin'in de AB vatandaşları için vermesini talep ettiği öğrenildi. Çin'in buna sıcak bakmadığı bu yüzden de Çin'e sınırların bir süre daha kapalı kalmasının beklendiği belirtiliyor.

AB'nin bu kararı verirken son 14 gün içindeki yeni enfeksiyon sayısına göre hesap yaptığı ve bu nedenle bu 6 ülkeyi dışladığı iddia ediliyor.

Son Dakika Haberleri