Lenin anıtı Ukrayna'da açık arttırmaya çıkarıldı

Lenin anıtı Ukrayna'da açık arttırmaya çıkarıldı

Çeviri: Oğuz BakırŞubat 2016'da, taşınma yasasının bir parçası olarak yıkılan anıt, daha sonra belediye meclisi milletvekilleri tarından satışına karar verilmişti.Kamu ihale sisteminin sitesi, heykelin "Sanatçı" Yaratıcı...

Çeviri: Oğuz Bakır

Şubat 2016'da, taşınma yasasının bir parçası olarak yıkılan anıt, daha sonra belediye meclisi milletvekilleri tarından satışına karar verilmişti.

Kamu ihale sisteminin sitesi, heykelin "Sanatçı" Yaratıcı Derneği tarafından bronzdan yapıldığını söyledi. Yüksekliği 3.75 metre olan anıtın başlangıç ??fiyatı 522.5 bin Grivna (yaklaşık 20 bin dolar). Açık artırmanın 17 Mayıs'a kadar süreceği belirtildi.

Ukrayna'da yayın yapan Vesti gazetesinin haberine göre, dünya çapındaki liderlere ait olan anıtların ilk kez satışa çıkarılmadığı belirtildi. Geçen yıl Mart ayında Chop'ta bulunan başka bir Lenin'in heykeli 253,9 bin Grivna'ya  (yaklaşık 9 bin dolar) satılmıştı.

Mayıs 2015'te Ukrayna'da  yürürlüğe giren yasadışılaştırma yasası sonrasında, Ukrayna Ulusal Bellek Enstitüsü, faaliyetleri bu belgenin kapsamına giren 520 tarihsel kişiliğin bir listesini yayınladı. Yasa, Sovyet devlet adamlarının isimlerini taşıyan nesnelerin yeniden isimlendirilmesini öngörüyor. Dnepropetrovsk, Dinyeper, Kirovograd - Kropivnitsky oldu ve Kiev'de Moskova Caddesi Bandera Caddesi olarak yeniden adlandırıldı. Ayrıca ülkede Sovyet anıtlarının yıkılmasının devam ettiği belirtiliyor . Üç yıl boyunca, Sovyet figürlerine 2 bin'den fazla anıt söküldü ve bu anıtlardan Lenin'e ait 1,3 bin eserin dağıtıldığı belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya