LGBTİ+ bayrağı açan Boğaziçili öğrencilerin davası: Öğrencilerin üç yıla kadar hapsi istendi

LGBTİ+ bayrağı açan Boğaziçili öğrencilerin davası: Öğrencilerin üç yıla kadar hapsi istendi

Prof. Dr. Melih Bulu’yu protesto eylemlerinde ‘LGBTİ+ flaması taşıdığı ya da yanında durduğu için’ yargılandığı davada Savcı, ‘yasaya aykırı yürüyüş yaptıklarını’ iddia ederek öğrencilerin üç yıla kadar hapsini istedi.

Boğaziçi’nde Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı Bulu’ya karşı eyleme geçen öğrencilerin 1 Şubat’ta düzenlediği gösteride okulun kapısının girişine çıkıp LGBTİ+ bayrağı açtığı için N.D. adlı öğrenciye fakültesi tarafından soruşturma başlatılmıştı. Disiplin kurulu 25 Mart’ta toplanacağı için N.D. dahil toplam dört öğrenci, N.D.’ye destek olmak amacıyla aynı gün LGBTİ+ bayrağı taşıyarak üniversitenin iki kampüsü arasında yürürken gözaltına alınmıştı.

Öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren sekiz öğrenci de Kuzey Kampüs girişinde gözaltına alınmıştı. Öğrenciler bir gün sonra adliyeye götürülmüş, haklarında altı aydan üç yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanıp dava açılmıştı.

Mahkemenin heyeti iki kez değişti

Diken'de yer alan habere göre, İstanbul 24’üncü Asliye Ceza Mahkemesi davaya 3 Haziran 2021’de bakmaya başladı. O günden bugüne kadar mahkemenin heyeti üç kez değişti. Davanın üçüncü savcısının hazırladığı mütalaada olay tarihinde öğrencilerin Melih Bulu’yu protesto etmek amacıyla üniversite çevresinde bir araya geldikleri belirtildi. Covid-19 salgını sebebiyle Beşiktaş ve Sarıyer kaymakamlıklarının gösteri ve yürüyüşleri yasakladığını hatırlatan savcı, öğrencilerin bu nedenle ‘yasaya aykırı gösteri’ yaptığını savundu.

Kolluk ‘defalarca’ uyarmış

Öğrencilerin kolluk güçleri tarafından dağılmaları yönünde ‘defalarca‘ uyarıldığını iddia eden savcı, tüm uyarılara rağmen dağılmadıklarını aktardı ve öğrencilerin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32’inci maddesi uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etti.

Ne olmuştu?

Okuldaki Güney Kampüs’ün ana giriş kapısı üzerinde N.D. isimli öğrenci 1 Şubat’ta LGBTİ+ bayrağı açmış, bu sebeple üniversitede hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştı. Disiplin kurulu 25 Mart’ta toplanacağı için N.D.’yle birlikte toplam dört öğrenci, N.D.’ye destek olmak amacıyla aynı gün LGBTİ+ bayrağı taşıyarak üniversitene iki kampüsü arasında yürürken gözaltına alınmıştı.

Öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren sekiz öğrenci de Kuzey Kampüs girişinde gözaltına alınmıştı. Öğrenciler bir gün sonra Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürülmüştü. Onlar adliyedeyken bina önünde toplanan öğrenciler gözaltıları protesto ederken gözaltına alınmıştı.