Liberallerin yerini HÜDA PAR aldı: Yetmez ama evet

Liberallerin yerini HÜDA PAR aldı: Yetmez ama evet

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya  Yapıcıoğlu, anayasa değişikliği referandumunda verecekleri oyu açıkladı.Yapıcıoğlu, HÜDA PAR Genel Merkezi'nde düzenlediği basın  toplantısında, "Değişiklikleri eksik...

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya  Yapıcıoğlu, anayasa değişikliği referandumunda verecekleri oyu açıkladı.

Yapıcıoğlu, HÜDA PAR Genel Merkezi'nde düzenlediği basın  toplantısında, "Değişiklikleri eksik ve yetersiz bulmakla birlikte tümüyle yeni,  sivil bir anayasa için atılmış bir adım olması temennisiyle referandumdaki tercihimizi 'evet' olarak açıklıyoruz" dedi.

Yapıcıoğlu, parti programında yer alan ilkeler çerçevesinde tümüyle  yeni bir anayasanın mümkün olan en fazla katılım ve uzlaşmayla yapılmasının  zorunlu olduğunu savunduklarını anımsatarak, "Ancak mevcut siyasal ve sosyal  şartlar dikkate alındığında bunun kısa vadede kolaylıkla olamayacağı da  ortadadır" diye konuştu.

1982 anayasasının temel felsefesi ve kurumlarıyla varlığını koruduğunu,  bu yüzden sadece  sisteminin değişmesinin her derde deva olmayacağını belirten Yapıcıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

"1982 Anayasası'nın belirtilen nitelikleri taşımadığı açıktır. Darbe  zihniyetinin tüm olumsuzluklarını bünyesinde barındıran bu anayasa, halen her  alanda var olan sorunların, krizlerin temel sebebidir. Her ne kadar farklı  tarihlerde birçok kısmi değişiklik yapılmışsa da istenen netice elde  edilememiştir. Kapsamı ne olursa olsun yapılacak olan kısmi değişikliklerin  hiçbir zaman yeni bir anayasa ihtiyacını ortadan kaldırmadığı tecrübelerle  sabittir. Yapılması gereken, tümüyle yeni bir anayasadır, milletimizin talebi bu  yöndedir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem