Liseliler, 'Mavi Balina'ya karşı Alt+F4 çek' dedi

Liseliler, 'Mavi Balina'ya karşı Alt+F4 çek' dedi

Liseliler, 'Mavi Balina'ya karşı Alt+F4 çek'... Türkiye Liseliler Birliği (TLB), çocuk yaşta yüzlerce intihar vakasına sebep olan Mavi Balina’ya karşı basın açıklaması düzenledi.

Türkiye Liseliler Birliği (TLB), çocuk yaşta yüzlerce intihar vakasına sebep olan Mavi Balina’ya karşı basın açıklaması düzenledi. mavi balina

Açıklamada, Mavi Balina ve çevrimiçi oyun bağımlılığına ilişkin bilgiler içeren görseller; ve "Yaşam oyun değildir", "Mavi Balina'ya; Alt+F4 çek", "Siber zorbalığa karşı TLB'yle yaşa", "Balina denizde güzel" yazılı; pankart dikkat çekti.

Basın açıklamasını yapan TLB Genel Başkanı Hakkı Erman; Ergincan, "Oyunlar, bizi eğlendiren, bir araya getiren, geliştiren etkinliklerdir. Kimi zaman eğitimin bir parçasıdır. Mavi balina ve türevleri ise canımıza kast etmektedir. Bunlara oyun demek büyük hatadır. Medya başta olmak üzere tüm yetkililere çağrımızdır; bunlara oyun diyerek meşrulaştırmayın, masumlaştırmayın. Mavi Balina, oyun değil virüstür." ifadelerini kullandı.

Mavi Balina'nın, sistemin saldırısının en uç örneği olduğunu vurgulayan; Ergincan, "Mavi Balina haricinde de internette sayısız içerik intihara; yönlendirici, uyuşturucuya özendirici, ahlaksızlık aşılayan unsurlara sahip. 'Bilgisayar oyunu' denilen etkinliklerin neredeyse hepsi suç işlemeye özendirmektedir. Bu virüslerde kazanmak için hırsızlık yapmak, insan öldürmek, arkadaşlarınıza saldırmak zorundasınız. Mavi Balina’da ise bu aşamalar intihar etme mecburiyetine kadar gidiyor." sözlerini kaydetti.

Türkiye Liseliler Birliği

Ergincan, Milli Eğitim Bakanlığı ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) başta olmak üzere bütün devlet kurumlarına çağrıda bulundu: "Polis öldürmeye, hırsızlık yapmaya, insan kaçırmaya özendiren; sanal zorbalığın ve istismarın en somut örneği olan bu virüslere derhal müdahale edilmelidir. İhmal, istismar ve siber zorbalık durumunda insanların güvenle sığınabileceği destek birimleri kurulmalıdır. Televizyonun en çok izlendiği saatlerde bilinçlendirici kamu spotları yayınlanmalıdır."

Türkiye Liseliler Birliği

Siber teröre karşı sanal gümrük önerisi yapan Ergincan, "Bu virüsler siber terördür. Siber saldırılar, ülkeleri milyarlarca lira zarara uğratmaktadır. Saldırıların insan sağlığı üzerindeki zararı ise parayla ölçülemez. Ülkemize giren dijital içeriklerin denetimi zayıftır. Bazı dizi ve filmlerde alenen Türkiye düşmanlığı işlenmektedir, ahlaksızlık özendirilmektedir ve bunlar rahatlıkla yayılmaktadır. Ülkemizin sanal gümrüğe de ihtiyacı vardır. Zehirli ürünlerin gümrüklerimizden geçmesi yasak olduğu gibi, beynimizi zehirleyen, ahlaki ve kültürel tahribata neden olan bu virüsler de ülkemize girememelidir." ifadelerini kullandı.

Ailelere de seslenen Ergincan, tablet, bilgisayarlar veya cep telefonlarını yasaklamak ya da ödül-ceza aracı olarak kullanmanın çözüm olmadığına dikkat çekti. Teknolojinin hayatın gerçeği olduğunu ve doğru kullanımı için ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

SANATLA, SPORLA, BİLİMLE YAŞA

Bu virüslere karşı tedbir alınması gerektiğini belirten Ergincan, "Türkiye'de Bangladeş, İngiltere, Brezilya, Çin ve Rusya’da da olduğu gibi bilinçlendirme, denetim ve yasaklamalarla bazı tedbirler alınabilir ancak yeterli değildir." dedi ve esas kapsamlı mücadelenin rotasını verdi: "Bu virüslere karşı kapsamlı mücadele için gençliğin; sanatla, sporla, bilimle buluştuğunda neler yapabildiğini görüyoruz. Her güne yeni bir şampiyonluk, yeni bir icat haberiyle uyanıyoruz. O halde gençliğin sanata, spora ve bilime erişimi kolaylaştırılmalıdır, teşvik edilmelidir. Gençliğin üretkenliğini artıracak ve arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirecek atölyeler kurulmalıdır. Bu tarz kurs ve etkinliklerin yaygınlaşması için devlet kurumları daha çok çaba göstermelidir. Bu tedbirler aynı zamanda kimyasal uyuşturuculara karşı da başarı getirecektir. Cumhuriyetimizin öncü Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Ali Yücel’in dediği gibi; vatanın dağlarında, bayırlarında, kırlarında hatta en ücra yerlerinde kendi başına açıp solan çiçek bırakılmamalıdır. Siber teröristlerin yaratmaya çalıştığı korku iklimine teslim olmayacağız. Bu kapsamlı tedbirler toplumdaki psikolojik tahribata da engel olacaktır."

Ergincan, Tüm Atatürkçü vatansever liselileri, emperyalizmin kültürel saldırılarına karşı mücadele etmek için, geleceği kurmak için “Uyma, Uyuşma; Bu Virüse Bulaşma” diyerek TLB’de birleşmeye davet etti.

Erdoğan’ın mitinginde ‘varlık kavgası’

"Liseliler, 'Mavi Balina'ya karşı Alt+F4 çek' dedi" haberi, 17 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan Liseliler, 'Mavi Balina'ya karşı Alt+F4 çek' dedi haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Liseliler, 'Mavi Balina'ya karşı Alt+F4 çek' dedi 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 13 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 09:50 Yargıtay'dan emsal karar: Emekli maaşına bloke konulamaz
 2. 09:44 Anadolu Efes'in play-in'deki rakibi belli oldu
 3. 09:36 Yeliz Yeşilmen Photoshop'u abarttı sosyal medya kullanıcılarının diline düştü
 4. 09:29 Honda: Umarım Alonso ile şampiyonluk kazanabiliriz
 5. 09:25 İYİ Partili Koray Aydın: Kurultayı erteleme girişimi iktidarın yazdığı tanıdık bir tiyatro
 6. 09:18 Sinem Dedetaş: Bugünlere şeffaf duvarların üzerinden atlayarak geldim
 7. 09:15 Naci Görür: Deprem erken uyarı sistemi işe yaramaz
 8. 09:11 Yoksulluğu kalıcı: Ailesi kiracı olanların yaklaşık yarısı ev sahibi olamadı
 9. 08:58 Antalya'daki teleferik kazasına ilişkin Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Atmaca'dan açıklama
 10. 08:54 AK Partili başkanın çalışanı bıçaklandı, CHP'li adayın eşi gözaltında
 11. 08:49 Toyota Corolla güncel fiyat listesi
 12. 08:45 Nuri Alço hastanede odasından video paylaştı: En kısa zamanda geleceğim
 13. 08:40 Halit Ergenç’in “Adsız Aşıklar” dizisinin çekimleri tamamlandı
 14. 08:33 Kan donduran istismar: İstismar ettiği çocuğa yakın olmak için şehir değişti
 15. 08:28 Bakan Yerlikaya: ‘ÇEMBER-17’ operasyonlarında arama kaydı bulunan 2 bin 756 firari yakalandı
 16. 08:20 Süleymancılar’ın geniş ticaret ağı ve yurtdışı örgütlenmesi
 17. 08:17 AK Parti iktidarı döneminde imam hatip sayısı hızla yükseldi
 18. 08:10 Fehmi Koru: Bahçeli neden Akşener’in İYİ Parti’nin başında kalmasını istiyor?
 19. 08:07 Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak uyarısı
 20. 05:42 Başkan Böcek açıkladı: "Teleferiğin yıllık ağır bakımları, normal rutin bakımları yapıldı"
Haberleri