“Lozan kilidinin bir parçasını çöpe attık” diyen müdür, yeniden göreve getirildi

“Lozan kilidinin bir parçasını çöpe attık” diyen müdür, yeniden göreve getirildi

Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bize dayatılan Lozan kilidinin bir parçasını daha çöpe attık" sözlerini sarf eden Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz’ı tekrar göreve başlattı.

İzmir'in Bergama İlçesinin Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz, sosyal medya üzerinden Ayasofya'nın Camii olarak açılması üzerine yaptığı paylaşmınında “Bize dayatılan Lozan kilidinin bir parçasını daha çöpe attık” demişti. Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından görevden alınan Kiraz’ın paylaşımları sebebiyle istifası istenmişti.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre, yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Lozan Antlaşması’nın yürürlükten kaldırılmasını talep eden Kiraz’ı yeniden göreve getirdi.

Bergama Demokrasi Platformu ve Veli-Der Bergama Şubesi, Kiraz hakkında birlikte suç duyurusunda bulunurken, Kiraz’ın ideolojik, politik, dini inanç bakımından “tarafsız olma” ilkesini çiğnediği, iktidardaki siyasi partinin propagandasını yapmakta, ifa ettiği kamu görevine ilişkin duyuruları paylaşırken kendi siyasi görüşlerine uymayan görüşleri açıkça tahkir ederek “görevi kötüye kullanma” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarını işlediği belirtilmişti.

Bergama Kız Meslek Lisesi 11. Sınıf öğrencilerine camide zorunlu din dersi verilmek istenmesine Bergama Veli-Der tepki gösterirken, Veli-Der Bergama Şubesi, uygulamalardan Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz’ı sorumlu tutmuştu.

Söz konusu paylaşımda Kiraz, Ayasofya'nın Camii olarak tekrar açılması üzerine yaptığı paylaşımda "Bize dayatılan Lozan kilidinin bir parçasını daha çöpe attık" ve "Kölelere Cuma farz değildir" demişti.

453457-3.jpg

Eğitim