Maaş alamadığını CİMER’e şikayet eden kişi işten kovuldu

Maaş alamadığını CİMER’e şikayet eden kişi işten kovuldu

Karayolları Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü’nde iş alan taşeron firmada çalışan Mehmet Ünlü, iki aydır maaşları yatmayınca durumu CİMER’e şikayet etti.

Karayolları Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü’nde iş alan taşeron firmada çalışan Mehmet Ünlü, iki aydır maaşları yatmayınca durumu CİMER’e şikayet etti. Şikayetin ardından, Ünlü'nün işine son verildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü’nün işini alan taşeron firmada çalışan Mehmet Ünlü, koronavirüs sürecinde 2 aydır maaş alamıyordu.

Ünlü ve arkadaşları maddi sıkıntı içine düştü ancak işlerini kaybetme korkusuyla kimse sesini çıkaramadı.

Ünlü en sonunda durumu CİMER’e yazdı ve “Evinin kirası, hastası, taze bebeği, hamile eşi olan insanlar var… Yeri geliyor 3 ay ödemesiz çalışıyoruz. Biliyoruz ülke zor günlerden geçiyor ancak yaşadığımız durum biz işçiler için durumu daha zor hale getirdi. Karayolları personeli ile aynı işi yapmaktayız. Bizim de maaşlarımızın kurum tarafından belli günde standart şekilde ödenmesini istiyorum” dedi.

CİMER’den Ünlü’ye “yüklenici firma uyarılmıştır” yanıtı geldi. Ancak Ünlü, durumu CİMER’e bildirdiği için koronavirüs sürecinde yasak olmasına rağmen işten çıkarıldı.

“3 YILDA BİR FİRMA DEĞİŞİYOR, İŞÇİ DEĞİŞMİYOR”

Ünlü yıllardır Karayolları personeli aynı işi yapmalarına rağmen taşeron olarak çalıştırıldıklarını kaydederek, “3 yıllık periyotlarla taşeron firmalar değişir ama biz kalıcı oluruz. Firma değiştikçe de bize girdi, çıktı yapılır. Bazı firmalar bu süreçte kıdem tazminatımızı verdi ancak bazıları vermedi” dedi.

Ünlü CİMER’e bildirdiği firmanın da 3 ay önce ihaleyi aldığını ve 2 aydır maaşlarını ödemediklerini söyleyerek, yaptığı bildirimden sonra kendisine mobbing uygulandığını anlattı:

“Koronavirüs sürecinde eşim Kovid hastanesinde çalışıyordu. 3 yaşında çocuğumuz var ve bırakacak kimse yok. Çocuğa ben bakıyordum. Bana ’15 gün şantiyede kalacaksın, 2 gün izin yapacaksın’ dediler. Çocuğumu bırakıp gidemeyeceğimi söyledim. Arkasında CİMER’e attığım yazı gerekçe gösterilerek işimden ettiler.”

Ünlü firma hakkında dava açtığını duyurarak, “Yasal olarak haklarımı alacağıma inanıyorum. Kendim ve bütün arkadaşlarım için bu haksızlığın karşısında durmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Uzaktan eğitim, sistemimizin olağan bir parçası olacak

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yaşam