Mabel Matiz sorusu ÖSYM'de 'fırtına' kopardı: Konuya ilişkin soruşturma başlatıldı

Mabel Matiz sorusu ÖSYM'de 'fırtına' kopardı: Konuya ilişkin soruşturma başlatıldı

Geçtiğimiz hafta yapılan YKS'nin Türkçe bölümünde, Mabel Matiz'in 'Maya' albümünden adaylara soru geldi. Albümdeki Fırtınadayım şarkı sözlerinin yer aldığı YKS sorusu kamuoyunda çok tartışıldı.

YKS'deki Mabel Matiz sorusu hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. ÖSYM başkanı Halis Aygün, "sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır" dedi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Türkçe bölümünde Mabel Matiz'in Maya albümünden bir şarkısıyla ilgili soru sorulmuştu. Geçen hafta sonu gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Türkçe bölümünde, şarkıcı Mabel Matiz’e ilişkin bir soru sorulmuştu.

 

İNCELEME BAŞLATILDI

Yeni Akit’e konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün soruya ilişkin inceleme başlatıldığını duyurdu. Aygün, “2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır. Soru havuzu ülkemizin farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır. Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır" dedi. 

Geçtiğimiz hafta yapılan YKS'nin Türkçe bölümünde, Mabel Matiz'in 'Maya' albümünden adaylara soru geldi. Albümdeki Fırtınadayım şarkı sözlerinin yer aldığı YKS sorusunda, adaylara şarkının sözlerinde ne ifade edildiği sorulmuştu. Mabel Matiz, YKS'deki soruyla ilgili "Sevgili arkadaşlar selam. Bugünkü YSK sınavında şarkılarımı konu alan sorulardan şimdi haberim oldu :) Valla ne diyim, en az sizin kadar şaşırdım. Buna ek olarak, sevindim de galiba. Bu, ne bilmiyorum, ama bu bir şey" paylaşımı yapmıştı. Hakkında inceleme başlatılan soru şöyle:  

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim