Macron Türkiye'ye seslendi: Libya ve Suriye'deki eylemleri açıklığa kavuşturun

Macron Türkiye'ye seslendi: Libya ve Suriye'deki eylemleri açıklığa kavuşturun

Doğu Akdeniz'de çatışmayı engellemeye ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi için etkili diyaloğa ihtiyaç olduğunu dile getiren Macron, "Türkiye'ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız" dedi

BM Genel Kurulu'nda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Türkiye'den Avrupa'nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini bekliyoruz. Hakaretler etkili değil." dedi.

Artı Gerçek'in haberine göre; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler (BM)'in 75'inci Genel Kurulu'na video mesajla katıldı. Doğu Akdeniz'de çatışmayı engellemeye ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi için etkili diyaloğa ihtiyaç olduğunu dile getiren Macron, "Türkiye'ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız. Türkiye'den Avrupa'nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini, Libya ve Suriye'deki eylemlerini açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Hakaretler etkili değil. Tüm bu sözler ve eylemlerin, devletlerin arasındaki sorumluluğa dayalı ilişkilerde yeri yok. Biz, Avrupalılar, diyaloğa hazırız" ifadelerini kullandı. Macron, BM'nin Libya'ya yönelik silah ambargosuna saygı gösterilmesi gerektiğini de kaydetti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ileCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Doğu Akdeniz'deki gerilim ve Türkiye Yunanistan ilişkilerini ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Politika