Macron'dan Erdoğan'a mektup: 'Değerli Tayyip...'

Macron'dan Erdoğan'a mektup: 'Değerli Tayyip...'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kendi el yazısıyla mektup gönderdiğini, mektubun 'Değerli Tayyip' diye başladığını açıkladı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu'nun sorularını yanıtladı.

''BİZİM KUTSALIMIZA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DİYORLAR''

Türkiye - Fransa ilişkilerinde yaşanan yeni gelişmeleri aktaran Çavuşoğlu, ilk olarak "Fransa ile ilişkilerimiz, Peygamber efendimize ve Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar, devlet binalarında afişlerin asılması ve bunların, ifade özgürlüğü gibi nitelendirmesinden sonra gerildi. Biz de cevaplarımızı verdik. Kendi milli eğitim bakanlarıyla ilgili bir iki karikatür olunca onları hemen yasakladılar. Ama bizim kutsalımıza gelince 'ifade özgürlüğü' diyorlar" diye konuştu.

''MEKTUP, 'DEĞERLİ TAYYİP' DİYE BAŞLIYOR''

Erdoğan'ın Macron'a bir 'geçmiş olsun' mektubu gönderdiğini ve yeni yılını tebrik ettiğini bildiren Çavusoğlu, "İki gün önce de Macron'un mektubunu aldık, gayet olumlu. İlişkileri geliştirme isteği, Türkiye'ye atfettikleri önemin yanı sıra Avrupa için Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel, pozitif, hatta hitabı Türkçe bir mektup aldık. (Mektup, el yazısı ile 'Değerli Tayyip' diye başlıyor) Cumhurbaşkanımız da 'memnuniyetle görüşürüz' dedi." Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "En son Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile yaptığımız görüşmede 'Bir yol haritası üzerinde çalışalım' diye mutabık kaldık. Sonra Cumhurbaşkanımız, Sn. Macron'a bir 'geçmiş olsun' mektubu gönderdi ve yeni yılını tebrik etti. Ve arkasından Fransızlar '4 alanda istişarelere başlayalım' diye bize geri döndüler, biz de 'Tamam' dedik. İki gün önce de Macron'un mektubunu aldık, gayet olumlu. İlişkileri geliştirme isteği, Türkiye'ye atfettikleri önemin yanı sıra Avrupa için Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel, pozitif, hatta hitabı Türkçe bir mektup aldık. (Mektup, el yazısı ile 'Değerli Tayyip' diye başlıyor) Cumhurbaşkanımız da 'memnuniyetle görüşürüz' dedi. Önce video konferans ve telefon görüşmesinden bahsediliyor'' ifadelerini kullandı.

Politika