Madalyalı aşçıydı: 'Maaşı kesilen engelli vatandaş canına kıydı' iddiası

Madalyalı aşçıydı: 'Maaşı kesilen engelli vatandaş canına kıydı' iddiası

Karacasu Işıklar Mahallesinde ikamet eden Rafet Ay, dün (2 Temmuz) akşam saatlerinde evinde ölü bulundu. Uzun yıllar pide ustası olarak çalışan Ay, yıllar önce beyin kanaması geçirdi.

Karacasu Işıklar Mahallesinde ikamet eden Rafet Ay, dün (2 Temmuz) akşam saatlerinde evinde ölü bulundu. Uzun yıllar pide ustası olarak çalışan Ay, yıllar önce beyin kanaması geçirdi.

SÖZCÜ’den Latif Sansür’ün haberine göre; Yüzde 67 engelli raporu olduğu için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan maaşa bağlanan ve iki öğün yemek verilen Ay, yaşamını metruk bir evde sürdürüyordu.

“DÜŞTÜN MÜ KİMSEN KALMIYOR”

Bakımsızlıktan çökme tehlikesi bulunan evini ziyaret eden önceki Kaymakamı Furkan Alpay’a, “700 lira yaşlılık aylığıyla geçinmeye çalışıyorum. Evin belli bölümlerinde çökme tehlikesi var. Düştün mü kimsen kalmıyor. Kimse yaşadıklarımı tam anlamıyla bilmiyor. Emekli olmak istiyorum. Benim çevrem çok genişti lakin bugün kimsem kalmadı. Günleri ah’la vah’la geçiriyorum” ifadelerini kullandı. Kaymakam Alpay’ın girişimiyle evin çatısı onarılırken, diğer tamiratların zaman için yapılacağı bildirildi.

  • RAFET AY’I ZİYARET EDEN KAYMAKAM/ FOTOĞRAF: SES GAZETESİ

MAAŞININ ARTMASI İÇİN ENGELLİ ORANINI ARTIRMAK İSTEDİ TAM TERSİ OLDU

Çevresinden alınan bilgiye göre Rafet Ay, yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden zor bir döneme girdi. Engelli maaşının artması umuduyla geçtiğimiz günlerde bir kez daha sağlık kurumlarına başvurarak daha yüksek dereceli engelli raporu almak istedi.

Ancak, tam tersi oldu; yüzde 67 olan engeli yüzde 38’e düşürüldü. Geçen Perşembe günü PTT şubesine giderek maaş almak isteyen Ay, maaşının iptal edildiğini öğrendi. Yaşadığı hayal kırıklığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkililerinden destek istedi, ancak iddiaya göre olumsuz yanıt aldı.

Evine gelen Ay’ın iki gün evden çıkmaması üzerine komşuları evini kontrol etti. Rafet Ay’ın cansız bedeniyle karşılaşanların ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen 112 sağlık ekipleri ile jandarma, Ay’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Ay’ın ölüm nedeni henüz belirlenemezken Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

BİR ZAMANLAR MADALYALI AŞÇIYDI

Ses Gazetesi’nin aktardığına göre; Aynur-Sabahattin Ay çiftinin 3 çocuğundan biri olarak 1970 yılında dünyaya gelen Rafet Ay, 13 yaşında hayata atıldı. İzmir’de pideciliğe başlayan Ay, kısa sürede ustalık mertebesine yükseldi. Bodrum, Antalya, İzmir gibi şehirlerde lüks otel ve restoranlarda çalışan Ay, İngiliz, İtalyan, İspanyol mutfaklarında da kendini geliştirdi ve birçok yarışmada madalyalar kazandı. İş yaşamı istediği gibi gittiği günlerde tümör nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan Ay, ölüm tehlikesinin baş göstermesinin ardından 9 yıl önce İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin ameliyatı geçirdi. Ay’ın hayatı bu ameliyatın ardından tam anlamıyla değişti. Ölümden kurtulan Ay, hayati fonksiyonlarını kaybetti. 9 ay boyunca yürüyemeyen, konuşamayan ve okuma yetisini kaybeden Ay,  unutkanlıklarla baş etmeye çalışıyordu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa