Maden şirketi su borularını patlattı, Kirazlıyayla köylüleri susuz kaldı

Tam kapanmayı fırsat bilen Meyra Madencilik, Kirazlıyayla'da çalışmalarına hız kazandırdı. Jandarma eşliğinde yapılan çalışmalarda su boruları patlatıldı. Susuz kalan köylüler isyan etti.

Bursa Kirazlıyayla'da köylülerin tepkisine rağmen maden işleme sahası inşaatına başlayan Meyra Madencilik, şimdi de tam kapanmayı fırsat bilerek köyün altını kazarak elektrik hattı geçirmek için çalışmalarına başladı. Elektrik hattı ile evler arasında 2 metre var. Maden şirketi, yüksek gerilim hattı için tam su borularının geçtiği yerleri kazdı. Bunun sonucunda su boruları patladı ve köylüler kapanma döneminde susuz kaldı.

Bursa'nın Kirazlıyayla köyünde maden şirketi pandemi yasaklarını fırsat bilerek çalışma yaparken yaşam alanları için mücadele eden köylüler ceza kesmekle tehdit ediliyor.

Köyde çalışmalar jandarmanın koruması altında yapılıyor. Çalışmalar sonucu evlere giden içme su şebekelerinde patlamalar oldu.

Daha önce de göleti kurutmuşlardı

Geçtiğimiz yıl da Lübnan sermayeli Meyra Madencilik tarafından yapılan Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi nedeniyle bölge halkının hayvanlarını ve bahçelerini suladığı Kamışlı Göleti kurutulmuştu.

Köy sakinleri “Buğday yetiştirmemize rağmen bu yıl ilk defa parayla un alacağız. Bahçelerimizdeki ağaçlar kurumaya başladı. Su olmadığı için tarım yapamıyoruz. İlk defa pazardan domates alacağız” diyerek tepki göstermişlerdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem