Madencilik Ve Çelik Şirketi ArcelorMittal Hindistan'da 9 Milyar Dolarlık Yenilenebilir Enerji Yatırımı Planlıyor

Madencilik Ve Çelik Şirketi ArcelorMittal Hindistan'da 9 Milyar Dolarlık Yenilenebilir Enerji Yatırımı Planlıyor

Dünyanın en büyük madencilik ve çelik üretim şirketlerinden biri olan ArcelorMittal, Hindistan'da yenilenebilir enerji varlıkları geliştirmek için büyük planlar açıkladı.

Basında çıkan haberlere göre ArcelorMittal, Hindistan'ın Rajasthan ve Gujarat eyaletlerinde yenilenebilir enerji projeleri geliştirmekle ilgilendiğini açıkladı.

Şirketin Rajasthan'da tahmini yatırım değeri 2,6 milyar dolar olan 4,5 gigavatlık bir güneş parkı önerdiğine inanılıyor. Ancak haberlerde, bu projenin geliştirilmesi için zaman çizelgesinden bahsedilmedi. Yakın geçmişte Rajasthan, Hindistan'daki birçok özel şirketten güneş enerjisi parkı geliştirme yatırımı çekti. Bunlar Adani ve IL&FS’i içerir. Bu girişimler, Hindistan'daki en düşük tarife tekliflerinden bazılarını veren ilişkili proje açık artırmalarında oldukça başarılı olmuştur.

Rajasthan, mevcut yüksek güneş ışınlanması ve tarım dışı büyük alanların mevcudiyeti nedeniyle geliştiricilerin proje kurması için tercih edilen bir seçim. Devlette halihazırda faaliyette olan büyük güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesi ile iletim altyapısı da kullanıma hazır. Hindistan hükümeti ayrıca, Hindistan genelinde yenilenebilir enerjinin tahliyesi için ayrılmış bir iletim projeleri ağı olan Yeşil Enerji Koridoru programı kapsamında gelecekteki yenilenebilir enerji projeleri için iletim ağını daha da güçlendirmek için çalışıyor.

Hindistan hükümeti tarafından yenilenebilir enerji projelerine sunulan bir teşvik, Rajasthan'ı proje geliştirme için cazip bir yer haline getiriyor. Dağıtım kuruluşlarına enerji satan yenilenebilir enerji projeleri, herhangi bir iletim ücreti ödemeden ülkenin herhangi bir yerinde proje kurmakta serbesttir. Hükümet bu teşviki kısa süre önce Haziran 2025'e kadar devreye aldığı tüm güneş ve rüzgar enerjisi projelerine genişletti.

ArcelorMittal, komşu Gujarat eyaletinde güneş ve rüzgar enerjisi ve yeşil hidrojen projelerinin geliştirilmesine yatırım yapmayı planladığını da açıkladı. Haberler kapasiteyle ilgili herhangi bir ayrıntı sağlamamakla birlikte, şirket devlete 500 milyar Rs (6,8 milyar DOLAR) yatırım yapabilir.

Gujarat, yenilenebilir enerji sektörü için popüler bir yatırım hedefi. Hindistan'ın en büyük hücre ve modül üreticisi Mundra Solar da dahil olmak üzere bir dizi güneş modülü üreticisi eyalette mağaza kurdu. Daha yakın zamanda Reliance Industries, güneş modülleri, piller, elektrolizörler ve yakıt hücrelerinin üretimi için dört gigavat ölçekli üretim tesisi kurmak için devlete 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Hindistan hükümeti de bu iki eyalette büyük ölçekli güneş enerjisi parkları kurmayı planlıyor. Yenilenebilir Enerji Bakanlığı, Pakistan ile olan uluslararası sınır boyunca 55 gigavatlık güneş ve rüzgar enerjisi parkı kurma olasılıklarını inceliyor. Geçtiğimiz günlerde bakanlık, Hindistan'ın en büyük elektrik üretim şirketi NTPC Limited'in Gujarat'ta 4,7 gigavatlık bir güneş enerjisi parkı kurulması önerisini onayladı.

Rajasthan ve Gujarat, Hindistan'da 10 gigavattan fazla operasyonel yenilenebilir enerji kapasitesine sahip beş eyalet arasında yer alıyor - Karnataka, Tamil Nadu ve Maharashtra diğerleri. Geçen ay itibarıyla Gujarat 14,7 gigavat yenilenebilir enerji kapasitesine sahipken, Rajasthan 12,2 gigavat kapasiteye sahipti. Gujarat 5,7 gigavat güneş enerjisi kapasitesine sahipken, Rajasthan 7,7 gigavata sahipti. Bu iki devlet birlikte Hindistan'ın güneş enerjisi kapasitesinin %29'unu oluşturuyor.

Rajasthan, Mart 2025'e kadar 30 gigavat güneş enerjisi ve 7,5 gigavat rüzgar ve hibrit enerji üretim kapasitesine sahip olmayı hedef olarak belirledi. Gujarat, 2022 yılına kadar 30 gigavat yenilenebilir enerji kapasitesinin faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Kaynak:CleanTechnica

Ekonomi