'Madımak katliamı ve İstanbul saldırısı ortak kültürden geliyor'

'Madımak katliamı ve İstanbul saldırısı ortak kültürden geliyor'

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, TBMM'de düzenlenen basın toplantısında Madımak Katliamı'nın 23. yılına dair şu sözleri söyledi: "2 Temmuz Sivas-Madımak Katliamı'nın 23. yıldönümünde, yakılarak can veren aydınlarımızı...

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, TBMM'de düzenlenen basın toplantısında Madımak Katliamı'nın 23. yılına dair şu sözleri söyledi: 

"2 Temmuz Sivas-Madımak Katliamı'nın 23. yıldönümünde, yakılarak can veren aydınlarımızı saygıyla anıyorum.

Sivas Katliamı Türkiye için bir kara lekedir. Bu lekeyi temizlemedikçe gelecekte daha tutucu hareketler bizi bekliyor. Bunun örnekleri özellikle İstanbul Havalimanı katliamında kendini göstermiş, o kültür ve eğitimden beslendikleri açıklıkla ortadadır. Bu lekeyi silmek için laik Cumhuriyetimizin ortak değerlerine sahip çıkmalıyız.

İstanbul Havalimanı'ndaki IŞİD terör saldırısı ile Madımak Katliamı, tarihleri farklı olsa da, ortak bir kültürden gelmektedir. İnsan yaşamına dini değerlerimizi yozlaştırarak son vermeyi amaç edinen bu gerici, yobaz anlayışa karşı bizi birleştirecek güç, laik Cumhuriyetimiz ve Atatürk devrimlerine olan bağlılığımızdır. Karşı-devrimci güçlerin hedeflerinin karşısında, laikliğin ve inançlara saygılı bir yaşam tarzının savunucusu biziz.

Bu gerici hareketler karşısında Cumhuriyet'te ve Atatürk'ün ilke ve devrimlerinde birleşmek zorundayız."

Politika