Madımak'ta katledilenler Köln’de anıldılar

Madımak'ta katledilenler Köln’de anıldılar

Almanya'nın Köln şehrinde Almanya Alevi birlikleri Federasyonu (AABF) Kuzey Ren Vesfalya Bölge temsilciliğinin organizesiyle 2 Temmuz 1993 Sivas Madımakta yakılan 33 aydın, sanatçı ve müzisyen yapılan konuşmalarla anıldı.

Mehmet TANLI / Almanya

Eyalette faaliyet gösteren bir çok Cemevinin de destek verdiği geniş katılımlı bu anma etkinliği ünlü Köln Katedralinin önündeki alanda yapıldı. Eyalet yönetiminden Sibel Gümüş ile Mesut Kabakçı'nın sunuculuğunu birlikte yaptıkları Anma etkinliğinde aralarında bölge başkanı Soner Solmaz’ın da bulunduğu konuşmacılar şu kişilerden oluştu;

Alman ve Türkiyeli Milletvekilleri de Alevilere desteklerini sundu

AABF-NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz, AABF 2.Başkanı Aziz Arslandemir , SPD Federal Parlamentosu Milletvekili Elvan Korkmaz Emre , Yeşiller NRW Parlamentosu Milletvekili  Berivan Aymaz, Volkan Baran SPD NRW Parlamentosu Milletvekili, Berlin'den Sol Parti'den Federal Milletvekili Andrej Konstantin Hunko ve yine SPD'den Eyalet Milletvekili Susana dos Santos Herrmann, Sol Partiden Murat Yılmaz  da katılarak ya da konuşarak  konuşmalarında Alevilere sınırsız destek verdiklerini önemle vurguladılar

sivas-pankart.jpg

Semahlar dönüldü
Köln'deki Anma etkinliğinde Madımak Oteli’nde katledilenler için deyiş söylenip Solingen Cemevinden gelen grup semah döndü. Koronavirüs salgınına rağmen anmaya kitlesel bir katılım oldu.
AABF Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla Köln'deki Kölner Dom kilisenin yanındaki Roncalliplatz meydanında bir araya gelen Alevilere, dostları, Türkiyeli devrimci- demokrat kurumlarda destek verdi.  
Yüzlerce Alevinin katıldığı anma töreni, gülbenk okunup delil uyandırılarak ve katliamda hayatın kaybeden 33 aydın  ve sanatçı için bir dakikalık saygı duruşu yapılarak başlatıldı. Bu yol hizmetlerini AABF NRW Bölge İnanç Kurulundan, Cemalettin Eken Dede, Necla Akbaba Ana ve Ahmet Karabulut Dede birlikte yürüttüler.
Madımak türküler yakan insanlarrn yakıldığı Kerbeladır!
Yapılan konuşmalarda,  Sivas Katliamı davasında yaşanan adaletsizliklere, katillerin korunmasına, Alevilerin maruz kaldıkları baskı ve katliamlar ile Pir Sultan Abdal gibi zalimlerin karşısındaki dik duruşlarına vurgu yapıldı ve Madımak’ın türküler yakan insanların yakıldığı Kerbela olarak hafızalarda kalacağı dillendirildi!
Anmada 33 Can aşkına semah dönüldü. Ali Asker Arduç’un deyişler söylediği anma, delilin sır edilmesiyle birlikte sonlandırıldı.

Kaynaklar: Yön Meya/ Yol TV ve Alevi Haber Ağı

sivas1.jpgsivas3.jpg

 

sivastekli.jpgsivastekli-siyah.jpgsivaskadin.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya