Mahfi Eğilmez: Kur korumalıda faiz % 81

Mahfi Eğilmez: Kur korumalıda faiz % 81

Ekonomist Mahfi Eğilmez katıldığı bir panelde faiz sisteminin yanlış olduğunu belirterek, "Kur korumalı mevduat olarak uygulanan yerde faiz yüzde 81. Adına faiz demeyin, ne derseniz deyin. Sistemin geneli yanlış." dedi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, İSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen panelde finansmana erişim konusunda açıklamalarda bulundu. Eğilmez, reel sektörün "kredi faizleri çok yüksek" şikayetlerinin faiz sisteminin yanlışlığından kaynaklandığını söyledi. Asıl sorunun faizlerin neden bu seviyelere kadar çıktığı olduğunu belirten Eğilmez, şunları söyledi:

“Merkez Bankası yüzde 13 faizle bankaları fonluyor. Bankalar mevduata yüzde 17 faiz veriyor, yüzde 40-50 ile de kredi kullandırıyor. Sizler buna bakarak bir haksızlık olduğunu söylüyorsunuz. Ben de diyorum ki; resmi enflasyonun yüzde 80 olduğu yerde yüzde 50 kredi faizi bedavadır. Normalde faizin yüzde 85’lere çıkması lazım. Zaten öyle de oluyor. Üstü kapalı faiz. Kur korumalı mevduat olarak uygulanan yerde faiz yüzde 81. Adına faiz demeyin, ne derseniz deyin. Aslında sistemin geneli yanlış. Faizler niye buralarda… Çözmemiz gereken sorun bu"

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi