Mahkeme, Emniyete "15 Temmuz'da kaybolan silahları" sordu

Mahkeme, Emniyete "15 Temmuz'da kaybolan silahları" sordu

Ankara'da bir mahkeme, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kaybolduğu belirtilen silah ve mühimmatlarla ilgili emniyete yazı yazdı, belgelerini istedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası en çok tartışılan konulardan biri de Emniyete ait silahların kaybolması olmuştu. Ankara'da bir mahkeme, silah ve mühimmatların kayıp olduğunun ispatlanmasını istedi ve darbe girişimi esnasında kaybolduğu söylenen silahların en son yapılan hangi sayımda var olduğunu gösterir tutanak ile darbe girişimi sonrasında bu silahların kaybolduğunun fark edildiği tutanağın gönderilmesi amacıyla emniyete yazı yazdı.

ankaragazetecisi.com'dan Alican Uludağ'ın haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü, 15 Temmuz gecesi emniyete yapılan saldırılar sonucu meydana gelen maddi zararların tazmin edilmesi amacıyla 2017’de 661 darbe davası sanığına alacak davası açtı. Emniyet dilekçesine, bu zararların tahsili amacıyla sanıkların tüm mal varlıklarına ihtiyati haciz konulmasını talep etti.

Daha önce rapor hazırlayan bilirkişi heyeti Ankara Emniyetine ait 3 adet G-3 piyade tüfeği, 11 adet Kaleşnikof Tüfek, 1 adet MP5A3 otomatik tabanca ve 1 adet de kuru sıkı tabancanın kayıp olduğunu tespit etmişti. Raporda, ayrıca çok sayıda mühimmatın da kayıp olduğu ifade edilmişti.

Emniyete 2 ay süre verildi

Davanın son duruşmasında mahkeme, yazı gönderdiği emniyetten, “bilirkişi raporunda eksik olduğu belirtilen ve darbe girişimi esnasında kaybolduğu söylenen silahların en son yapılan hangi sayımda var olduğunu gösterir tutanak ile darbe girişimi sonrasında bu silahların kaybolduğunun fark edildiği sayıma ilişkin tutanakları” ibraz etmesini istedi. EGM’ye tutanakların ibrazı için de 2 ay süre verildi.

Cinayet işlemiş ve "Silahı 15 Temmuz'da dağıttılar" demişti

Kayıp silahlar, Ankara’da işlenen bir cinayete de konu olmuştu. Başkentte 2016’da Mustafa Maraş, tartıştığı traktör sürücüsünü öldürmüş, kardeşini de yaralamıştı. Cinayette seri atış yapabilen MP-5 kullanılmıştı. Satışı yasak silahı kullanan Maraş, savunmasında, “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtmışlardı” demişti. Yargılanan sanık, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

GENEL