Mahkeme işçilere hak verdi: Reina markasına icradan satış kararı!

Mahkeme işçilere hak verdi: Reina markasına icradan satış kararı!

2017’deki saldırının ardından kapılarını kapatan ünlü gece kulübü Reina ve saldırıdan 5 ay sonra yıkılan Suada çalışanları mahkeme tarafından haklı bulundu. Reina, markasının satışına karar verildi.

 

1 Ocak 2017’de IŞİD’in hedefi olan bir dönemin gözde gece kulübü Reina’ya yönelik saldırıda 39 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırı sonrası Reina bir daha açılamazken yine gözde eğlence mekanının da sahibi iş insanı Memet Koçarslan’ın işlettiği Galatasaray’daki Suada ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, iki gözde mekanın da kapanması ile onlarca çalışan da işsiz kaldı. Bir süre sonra sözleşmeleri feshedilen çalışanlardan 49’u İstanbul İş Mahkemeleri'nde dava açtı.

“ŞİRKETLER ARASINDA ORGANİK BAĞ BULUNMUYOR”

Avukat Fatma Begüm Kaçmaz’ın imzasını taşıyan dava dilekçelerinde işçilerin alacaklarının ödenmediği iddia edildi. Davalı şirketlerin avukatı Osman Yıldırak ise yaptığı savunmalarda, müvekkillerinin bir kusurunun olmadığını kaydetti. Savunmalarda Suada’nın yıkılmasının ise mücbir sebep oluşturduğu kaydedildi. Dava dilekçelerinde, şirketler arasında organik bağın ise olmadığı kaydedildi.

MAHKEME İŞÇİLERİ HAKLI BULDU

İki ayrı mahkemede görülen davaların tamamı işçilerin lehine sonuçlandı. İki ayrı İş Mahkemesi, kimi garson, kimi aşçı, kimi gıda mühendisi olan çalışanlara alacaklarının ödenmesine karar verdi. Anılan kararlara göre, ödenecek tutarlar ise 20 bin TL ile 95 bin TL arasında değişiyor. Mahkemeden olumlu karar alan işçiler, bu kez icra takibi başlattı. Üç ayrı şirkete yönelik yapılan icra takipleri ile birlikte, bir dönemin gözde mekanı konumundaki Reina markasının da olduğu bir dizi markaya haciz talep edildi. Talebe olumlu yanıt veren icra müdürlüğü, haciz yazısını Türk Patent ve Marka Kurumu’na gönderdi. Kurum, listede yer alan markalara haciz koydu. İcra müdürlüğü de, haciz konulan markalardan Reina’nın satışı için karar verdi. Ünlü marka için uzmanlarca hazırlanacak kıymet takdiri raporu sonrası satış için gün belirlenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem