Mahkemeden, ‘Karıları ve kızları ganimet olarak evetçilere helaldir’ diyen eski İBB çalışanı hakkında karar!

Mahkemeden, ‘Karıları ve kızları ganimet olarak evetçilere helaldir’ diyen eski İBB çalışanı hakkında karar!

Anayasa değişikliği referandumu öncesinde, sosyal medya hesabından, “17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları...

Anayasa değişikliği referandumu öncesinde, sosyal medya hesabından, “17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları ganimet olarak evetçilere helaldir” şeklinde paylaşım yaptığı için yargılanan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Haller Müdürlüğü çalışanı Ömer A.'ya, 5 ay hapis cezası verildi. Bu ceza ise 3 bin TL adli para cezasına çevrildi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ömer A. katıldı. İBB ve İstanbul Barosu Başkanlığı avukatları da duruşmada müşteki sıfatıyla hazır bulundu. Hâkim, dosyanın Adli Tıp Kurumu’ndan döndüğünü ve Ömer A’nın ceza ehliyetinin bulunduğunu belirtti. Duruşmada son kez savunma yapan Ömer A., “İftiradan dolayı memuriyetten atıldım. İdare mahkemesine dava açtım, haklı bulundum ve memuriyete geri döndüm. Benim hiçbir suç kastım yok. Hiçbir kesime yönelik söz söylemedim. Kan dökmekten, savaştan bahseden onlar. Ortada savaş yoktur. Yazıyı yazdığımda uykusuzdum” dedi. İstanbul Barosu avukatı Atilla Özen ise sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, sanık Ömer A’nın, “halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçunu işlediğini belirterek sanığa 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın sabıkasız olması nedeniyle cezayı 5 aya indirdi. Ceza 3 bin TL adli para cezasına çevrildi.

Son Dakika Haberleri