Malakkhanim Eyubova 31 Aralık Kutlamalarında Sahne Alacak

Malakkhanim Eyubova 31 Aralık Kutlamalarında Sahne Alacak

Azerbaycan'ın onurlu ve halk sanatçısı unvanını alan ve bu anlamda başta olmak muğam üzere birçok alanda son derece başarılı sanatsal faaliyetlere imza atan Melekxanim Eyubova, İstanbul'da sevenleri ile buluşuyor.

Her yıl 31 Aralık günü dünyadaki Azerbaycan diasporası ve Azerbaycanlılar tarafından dünya Azerbaycanlılar dayanışma günü olarak kutlanıyor. Elbette kardeş ülkenin bu önemli gününde kutlamalar İstanbul'da ve Türkiye'nin çeşitli noktalarında da devam ediyor.

Azerbaycan onurlu halk sanatçısı unvanı ile başarılı çalışmalara imza Malakkhanim Eyubova, Türkiye'deki sevenleri ile buluşmanın heyecanını yaşıyor.

1962 yılında Azerbaycan'da dünyaya gelen sanatçı eğitim-öğretim yaşamında birçok başarıyı bünyesinde barındırmış bulunuyor. Ortaokul eğitiminin ardından 5 yıl Qarmon ana dalında faaliyetlerini yürüten ve bu fakülteyi bitiren sanatçı on yılı aşkın bir süredir de Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi'nde muğam profesörü olarak faaliyet yürütüyor.

Birçok sanatsal faaliyete imza atan Melekxanim Eyubova, 1980 1985 yılları arasında Irs Folklor Musiqi Teatri topluluğunun da solistliğini yapmış bulunuyor. Performansı ve çalışmaları son derece beğenilen sanatçı Azerbaycan Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi içerisinde halk çalgıları orkestrasında muğam üçlüsünde de yer almış bulunuyor. Sanat yaşamı boyunca dünyanın birçok noktasında konserler düzenleyen Malakkhanim Eyubova, farklı coğrafyalarda milyonlarca hayranı bulunan son derece önemli sanatçılardan biri olarak zikrediliyor. Sanatçının Türkiye başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Avusturya, Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç gibi ülkelerde çok sayıda konser verdiği biliniyor.

Muğam albümlerinin çoğu Almanya Fransa ve Türkiye'de yayınlanan sanatçının bu alanda yaptığı çalışmalar sanatseverler tarafından yakından takip ediliyor.

Sanat yaşamına birçok ödülü sığdıran Melekxanim Eyubova, Haydar Aliyev Vakfı ödülü, Cafer Cabbarlı ödülü başta olmak üzere son derece önemli ödülleri de almış bulunuyor. Sanatçı kendisini 2017 yılında takdim edilen Başkanlık ödülüne layık görülmenin de son derece gurur verici olduğunu içtenlikle ifade ediyor. Türkiye'de bulunmaktan da son derece mutluluk duyacağını sözlerine ekleyen sanatçı, Türkiye'de sanatın her dalının da hızlı bir şekilde geliştiğini görmekten dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirtiyor.

Azerbaycan Kültür Evi’nin başkanı Hikmet Elp her yıl olduğu gibi düzenledikleri bu program için açıklamalarda bulundu ve bu etkinlikte sahne alacak Malakkhanim Eyubova için övgüler yağdırdı: “Bizler için Malakkhanim Eyubova Azerbaycan sanatının zirvelerinden biridir. Uzun yıllardır İstanbul, Azerbaycan kültürel olarak her davetimize temennamız icabet gösteren Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerine konserler veren çok değerli bir sanatçımızdır. O bizim ailemizden biri gibi sevenlerinin yüreğinde yerini almıştır. Temennim bundan sonra da sanatıyla zirvelerde olsun ve başarıları daim olsun. Her zaman onunla yan yana yürümekten mutluyuz, gururluyuz. Ve birlikte olmaktan birlikte etkinlikler düzenlemekten bahtiyarız. Bu yıl da Dünya Azerbaycanlılar Günü dolayısıyla 31 Aralık’ta insanlarımızı bu kültürün etrafından toplamak amacıyla Malakkhanim gibi sanatı yüksek bir sanatçımızın bir hanımefendinin, bir değerimizin katılacağı bir konser programıyla güzel bir gece geçirmeyi arzulamaktayız. Ve bizim dışımızda da başka yerlerde de bu programlarda söz konusudur. İnşallah 2021’i 2022’e bağlayan gecemizde kültürel olarak bizim programımızda Melekxanim Eyubova ile birlikte olacağız.”

Sözlerine son noktaları koyarken Hikmet Elp Türkiye ve Azerbaycan halkına teşekkürlerini sunarak böyle önemli bir günde herkesi konsere davet etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat