Manisa'da hızlı tren güzergahıyla ilgili açıklama

Manisa'da hızlı tren güzergahıyla ilgili açıklama

Ankara-İzmir arasındaki tren yolculuğunu 14 saatten 3 saat 30 dakikaya indirecek olan Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi'nin Manisa bölümündeki güzergah tartışmalarıyla ilgili açıklama yapan...

Ankara-İzmir arasındaki tren yolculuğunu 14 saatten 3 saat 30 dakikaya indirecek olan Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi'nin Manisa bölümündeki güzergah tartışmalarıyla ilgili açıklama yapan AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Yunusemre İlçesi'ndeki muhtarlarla bir araya gelip bilgi verdi. Hızlı tren projesinin Manisa'ya artı katacağını kaydeden Özdağ, "Ön proje ihalesi yapılarak yol güzergahı belirlendi. Merkezde iki tren hattı var. Şehrin içinden geçen iki banliyö tren hatlarından birisi de kaldırılacaktı. Bununla ilgili Resmi Gazete'de bir güzergah yayınlandı. Bu güzergah yayınlanınca ben de infiale kapıldım. Karar şehri ikiye bölüyordu, devlete çok ciddi bir kamulaştırma yükü getirecekti. Bunun üzerine Ulaştırma Bakanı ile görüştük. 'Bu yol geçmişte anlaştığımız gibi çevre yolunun altından geçecek' dediler. Hem müsteşarla hem de Devlet Demiryolları Genel Müdürü ile görüştüm. Resmi Gazete'de bir problem varsa ona bakacaklar. Eğer telafisi olmayan bir problemse Resmi Gazete'yi de değiştireceğiz. Ulaştırma Bakanı devreye girecek. Hattın doğru şekilde tanımlanması için çalışma yapılacak" diye konuştu.

'BİZE GÜVENİN'

Manisalıların tedirgin olmamasını isteyen Özdağ, "Kimse imar ve istimlak endişesi yaşamasın. Bize güvenin. Sözümüz sözdür. Hızlı tren Manisa'nın içinden geçmeyecek. Kimse endişeye kapılmasın. Resmi Gazete'de yayınlanan şeklini düzelteceğiz ama bunu da yapanları bulacağım. Acaba bürokraside birilerinin hesabı mı var, burada bir yanıltma, halkı infiale teşvik etmek mi var? Açıklamalar bilindiği halde bu şekilde yapılmış olması kabul edilemez. Hepsi düzeltilecek" dedi.

Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan da Resmi Gazete'deki kamulaştırma kararının kendilerini tedirgin ettiğini belirtip, "Muhtarlar olarak bizler de hızlı tren hattının şehir içinden geçmesini ve şehri ikiye bölmesini doğru bulmuyoruz. Yapılan açıklamaların ardından şehrin dışından çevre yolundan geçeceğini öğrendik ve çok mutlu olduk" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika