Mansur Yavaş, Atatürk’ün mirasına sahip çıkmak için harekete geçti

Atatürk'ün talimatıyla yapılan ve hizmete açılan Çubuk 1 Barajı ile Atatürk Evi 25 yıldır atıl durumda. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,

Atatürk'ün talimatıyla yapılan ve hizmete açılan Çubuk 1 Barajı ile Atatürk Evi 25 yıldır atıl durumda. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Atatürk'ün mirasına sahip çıkmak için çalışma başlattı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla yapılan ve 1936 yılında Atatürk'ün hizmete açtığı Çubuk 1 Barajı, 1994 yılında ekonomik ömrünü tamamlayıp devre dışı kaldı. Su tutmayan ve DSİ tarafından belediyeye devredilen baraj ve mesire alanı ile Atatürk Evi, 25 yıl atıl kaldı, çürüdü.

MANSUR YAVAŞ HAREKETE GEÇTİ

Sözcü'den Zekeriya Albayrak'ın haberine göre; Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, barajın halini görünce 29 Temmuz'da çalışma başlattı. Salgından sonra çalışma hızlı biçimde devam edecek.

Baraj, mesire yeri ve rekreasyon alanına dönüştürülecek. Mobilyaların toz tuttuğu Atatürk Evi de müze yapılacak. Yavaş ‘'Baraj alanı ayağa kaldırılacak, Atatürk'ün mirasına sahip çıkacağız'' dedi.

[caption id="attachment_164965" align="alignleft" width="1000"] Baraj alanının son hali[/caption]

GÖKÇEK DÖNEMİNDE ATIL KALDI

Gökçek döneminde baraj bakımsız kalmış, gazino da yıkılmıştı. Eski Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise, 2018 yılında bölgede rekreasyon çalışması yaptırmış ancak bu çalışma sonuca ulaşmamıştı.

Çubuk 1 Barajı, Atatürk'ün talimatıyla Ankara'da içme-kullanma- sanayi suyu temini ve taşkın kontrolü amacıyla, Çubuk Çayı üzerinde 1927 yılında etütleri yapılıp, DSİ tarafından tasarlanarak 1930'da yapımına başlanmıştı.

Atatürk vefatından kısa süre önce 7 Mayıs 1938'de de baraj alanında incelemede bulunmuş ve şimdi müze yapılması öngörülen dönemin müdür evinde dinlenmişti.

[caption id="attachment_164966" align="alignleft" width="1000"] Atatürk 1938'de şimdi müze yapılması öngörülen dönemin müdür evinde dinlenmişti.[/caption]

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika