• Mansur Yavaş sonunda isyan etti: Erdoğan’la görüşeceğim

  “Ankaralı mağdur oluyor” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mahkeme kararına karşın, belediye şirketlerine atama yetkisinde iktidarın ısrar etmesi halinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la mutlaka görüşeceğini söyledi.

  31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde, Ankara ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu birçok büyükşehiri kazanan CHP’den seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinde çoğunluğu elinde bulunduran AKP ile yaşanan “yetki tartışması” nedeniyle, birçok birime atama yapamıyor.

  Yetki tartışmalarının gündeme geldiği ilk belediye olan Ankara’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesiyle, yerel seçimden sonra belediye şirketlerine atama yetkisinin başkandan alınıp, belediye meclislerine devrine ilişkin genelgeyi mahkeme kararıyla iptal ettirse de, sorunun kısa vadede çözümü kolay görünmüyor.

  Zira, sorun sadece atama yetkisinden kaynaklanmıyor. Daha önce AKP’de olan belediyelerin bakanlıklarla yaptığı “son dakika anlaşmaları” nedeniyle belediye alacaklarının tahsilinde de sorun yaşandığı gibi, iktidarın bir yasa değişikliğine gitme olasılığı CHP’li belediyeler için olası bir sıkıntı olarak görülüyor.

  Bu tartışmalardan “Ankaralı mağdur oluyor” diyen Mansur Yavaş, mahkeme kararına karşın, belediye şirketlerine atama yetkisinde iktidarın ısrar etmesi halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la mutlaka görüşeceğini söyledi.

  TARTIŞMA NASIL BAŞLADI

  Yerel seçimlerden hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin AKP’den aldığı Ankara ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu birçok büyükşehir belediyesinde, belediye meclislerindeki çoğunluğun partilerinde olduğunu belirtip, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir anlamda ‘topal ördek’ olacağını söylemişti.

  Bu sözlerin ne anlama geldiği ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ilk belediye meclis toplantısında ortaya çıkmış ve belediye şirketlerine atama konusunda AKP ve MHP’liler yetkinin belediye meclisinde olduğunu savunmuştu.

  Daha sonraki süreçte ise 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyük kentin CHP’ye geçmesi üzerine iktidar, belediye başkanlarının yetkilerini kısıtlayıp, çoğunluğu elinde bulundurduğu belediye Meclisi’nin yetki alanını genişletmek için harekete geçti.

  Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı, belediye şirketlerine yönetici atama konusunda yapılan başvuruları gerekçe göstererek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş istedi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ise “belediye şirketlerine yönetici atama yetkisinin belediye meclislerinde olduğu” yönünde görüş verdi.

  Bu konudaki ilk kriz de göreve geldiği ilk günlerde, belediye şirketlerinin büyük bölümünü tasfiye edeceğini açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaşadı.

  Yavaş’ın Halk Ekmek yönetimine atadığı isimler, Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından onaylanmadı.

  Bunun üzerine Yavaş, genelgeyi mahkemeye taşıdı ve mahkeme yetkinin Büyükşehir Belediye Başkanı’nda olduğu gerekçesiyle genelgeyi iptal etti.

  İstinaf mahkemesinde karar kesinleşirse, bakanlıklar eliyle belediye meclislerine verilen yetki de iptal edilmiş olacak.