Mardin'de darp edilen iki avukat için açıklama: Savunma makamının can güvenliği kalmadı

Mardin'de darp edilen iki avukat için açıklama: Savunma makamının can güvenliği kalmadı

Ankara Barosu, Mardin’de Av. Özlem Dündar ve Av. İbrahim Dündar, takip ettikleri dava nedeniyle üç gün önce davanın karşı tarafında olan kalabalık bir grup

Ankara Barosu, Mardin’de Av. Özlem Dündar ve Av. İbrahim Dündar, takip ettikleri dava nedeniyle üç gün önce davanın karşı tarafında olan kalabalık bir grup tarafından evlerinin önünde saldırı uğramasını kınadı.

Ankara Barosu tarafından, iki avukatın darp edilmesine ilişkin yapılan açıklamada, "Savunma makamının can güvenliği kalmadı" denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

'SAVUNMAYA ŞİDDETİN NORMALLEŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

“Mardin’de iki meslektaşımızın vekili oldukları dosyanın karşı tarafınca takip edilip evlerinin önünde darp edilmeleri, savunma makamının artık can güvenliğinin kalmadığının göstergesi; açık hedef haline getirildiklerinin hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak delilidir.

Mağdurundan bağımsız her türlü şiddet eylemimin hukuk önünde bir yaptırımının olmayacağı algısı ise şiddetin sebebi, bileşeni, en büyük destekleyicisidir. Bu algının yaratılmasında emeği geçen herkes ve her kurum, avukata şiddet eyleminin soyut failleri olarak tarihe geçeceklerdir.

Meslektaşlarımıza şiddet, hukuksuzluktan ve müeyyidesizlikten alınan cesaret üzerine yükseldikçe hepimiz açık hedefiz. Bu korkunç cesaret bizzat hukuk tarafından kırılmadıkça avukata şiddet bizzat hukukça normalleştirilecektir. Savunmanın açık hedef haline getirildiği bir hukuksal düzenin, “düzen” olma niteliğini o an kaybettiği ise tartışmasızdır.

Avukata her türlü şiddet haberinin hayatımızın hiçbir anında sıradanlaşmayacağını, savunmaya yönelmiş şiddetin normalleşmesine izin vermeyeceğimizi, darp edilen ya da edilmemeleri için hiçbir şey yapılmayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”