Marketteki yangın büyüdü: Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamları yükseldi!

Marketteki yangın büyüdü: Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamları yükseldi!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı (DİSK) Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), 2019 yılı Temmuz ayı açlık

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı (DİSK) Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), 2019 yılı Temmuz ayı açlık ve yoksulluk raporunu yayınladı.

BİSAM'ın raporuna göre, açlık sınırı 1.981 lira, yoksulluk sınırı ise 6.854 liraya yükseldi. Haziran ayında açlık sınırı 1.971 TL iken, yoksulluk sınırı 6.818 TL idi.

Raporda yer alan verilere göre, sağlıklı beslenme için gereken gıda harcaması toplamın yüzde 40'ına çıktı. Temmuz 2019 dönemi için hazırlanan açlık ve yoksulluk sınırı verilerinde dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için, günlük en az 66.05 TL, aylık 1.981 TL’lik harcama yapması gerektiği kaydedildi.

Resmi gıda enflasyonu bir ay öncenin verilerine göre yüzde 1.36 gerilerken, açlık sınırı yüzde 0.53 arttı. 16 yılda yaklaşık 4 kat artan resmi enflasyon rakamlarına göre açlık sınırı 5 katına çıktı. Bu artış mutfaktaki yangını da büyüttü.