Marmara Üniversitesi Rektörü: Barış Akademisyenlerini ihraç kararı tamamen bize ait

Marmara Üniversitesi Rektörü: Barış Akademisyenlerini ihraç kararı tamamen bize ait

Marmara Üniversitesi'nde, 7 Şubat'ta ihraç edilen ve tamamı imzacı olan 23 akademisyenlerle birlikte OHAL'de çıkarılan hukuksuz KHK'larla 80'den fazla akademisyen ihraç edildi.BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Marmara Üniversitesi...

Marmara Üniversitesi'nde, 7 Şubat'ta ihraç edilen ve tamamı imzacı olan 23 akademisyenlerle birlikte OHAL'de çıkarılan hukuksuz KHK'larla 80'den fazla akademisyen ihraç edildi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, üniversiteden ihraç edilen akademisyenlerin nasıl belirlendiğini ve değerlendirme sürecini anlataraı, Barış Bildirisi imzacısı hocaları ihraç etme konusunda tüm inisiyatifin Marmara Üniversitesi'nde olduğunu ve bu konuda rektörlüğün üzerinde herhangi bir baskı olmadığını söyledi.

Arat, "karar tamamen bize ait" dedi.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, Hukuksuz KHK'larla akademisyen ihraçları ile ilgili olarak Marmara Üniversitesi'ndeki imzacı akademisyenlere ihraç edilmemeleri için bildiriden imzalarını çekmelerini söylediklerini ama hiçbir akademisyenin imzasını geri çekmediğini söyledi.

'BARIŞ BİLDİRİSİ METNİNİN KENDİSİ BİR KRİTERDİ' 

Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan akademisyenlerin ihraç edildiğini ve bildiri metninin değerlendirmede tek kriter olduğunu söylüyen Arat, şöyle konuştu:

"Marmara Üniversitesi olarak imzacı olan arkadaşları listeden seçtik. Yani isim belirlemek için özel bir çaba gösterilmedi. Listede adları açıkça var zaten. Bu kişiler için hepsi hukuk profesörlerinden oluşan beş kişilik bir soruşturma kurulu oluşturduk. İmzacıların savunmaları alındı. Kurulun yaptığı soruşturma sonucu karar verildi ve biz de isimleri YÖK'e ilettik. Sonuçta ortada bir metin var ve o metin uzman hukukçularımız tarafından içinde suç unsuru olup olmadığı hususunda değerlendirildi. Burada metnin kendisi bir kriterdir. Hukukçu olmadığım için daha detaylı açıklayamam."

'HÜKÜMETİMİZ NASIL TAKDİR EDERSE ÖYLE OLUR'

Arat, üniversite bünyesinde imzacı akademisyenlerin ihraçlarına itirazları için henüz bir başvuru sistemi kurulmadığını belirterek, ihraç edilen akademisyenlerin geri dönmeleri ile ilgili olarak "Hükümetimiz bu konuda nasıl takdir ederse öyle olur" dedi.

Arat, şöyle konuştu:

"Akademisyenler hükümetimizin aldığı KHK kararı ile ihraç edildiler. Bu tamamen onların inisiyatifinde. Hükümetimiz bu konuda nasıl takdir ederse öyle olur. Bu hususta disiplin amirimiz YÖK'ün bu noktadaki tavsiyelerini bekliyoruz. Biz kendi başımıza karar veremeyiz. Olay artık bizden çıktı. Burada hükümetimiz ve YÖK'ün çizeceği yol haritasına göre hareket edeceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim