Marmara ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden ortak açıklama: Kayyımların iki dudağı arasından çıkan sözlerle, kimseye haber vermeden imzalanan anlaşmalarla, oradan oraya taşınmayacağız

Marmara ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden ortak açıklama: Kayyımların iki dudağı arasından çıkan sözlerle, kimseye haber vermeden imzalanan anlaşmalarla, oradan oraya taşınmayacağız

"Üniversiteleri AKP rejiminin arka bahçesi olarak dizayn etmeye çalışan kayyımcı zihniyeti tanımıyoruz!"

Marmara Üniversitesi'ne ait Anadolu Hisarı Kampüsünün Boğaziçi Üniversitesi'ne tahsis edilmesine tepki gösteren Marmara ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, "Kayyımların iki dudağı arasından çıkan sözlerle, kimseye haber vermeden imzalanan anlaşmalarla, inşa edilen külliyeler ile oradan oraya taşınmayacağız" denildi.

Marmara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Marmara Üniversitesi'ne ait Anadolu Hisarı Kampüsünün Boğaziçi Üniversitesi'ne tahsis edilmesine dair açıklama yayımladı.

Açıklamada Marmara Üniversitesi'nden; Toplumsal Araştırmalar Bilim ve Sanat Topluluğu, Marmara Kadın Dayanışma Komitesi, Marmara Üniversitesi'nin Sesi, Marmarenk ve Boğaziçi Üniversitesi'nden; Köy-Koop, Sosyalist Fikir Kulübü imzacı olarak yer aldı.

Açıklamada, "Kampüslerinin akıbetine ilişkin söz hakkı da bu öznelerindir. Üniversiteleri Adalet ve Kalkınma Partisi rejiminin arka bahçesi olarak dizayn etmeye çalışan kayyımcı zihniyeti tanımıyoruz!" denildi.

Yapılan açıklama şöyle:

"Kayyımlar, külliyeler gidecek; biz kazanacağız!"

"Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsü kayyım rektörlerin kararları ile Boğaziçi Üniversitesi’ne ek olarak tahsis ediliyor. Anadoluhisarı yerleşkesinde okuyan Marmara Üniversitesi öğrencilerine duruma ilişkin hiçbir açıklama yapılmazken, Boğaziçi ve Marmara üniversitesi öğrencilerini önümüzdeki eğitim döneminde yeniden barınma ve ulaşım problemleri bekliyor.

Üniversiteler bilimin ve aydınlanmanın yuvasıdır. Üniversiteleri, yalnız idari boyutta değil fiziksel olarak da hiçe sayan bu kararın atanan kayyıma ve onun yaptırımlarına karşı direnen öğrencilerle simgeleşmiş Güney Kampüsü’nü dağıtmak için olabileceğini, üniversiteyi kazanmak için omuz omuza mücadele ettiğimiz Boğaziçi direnişinden biliyoruz. Üniversitesiler; öğrenciler, akademisyenler, çalışan emekçiler, öğrenci kulüpleri ve üniversitenin tüm bileşenlerinindir.

Kampüslerinin akıbetine ilişkin söz hakkı da bu öznelerindir. Üniversiteleri Adalet ve Kalkınma Partisi rejiminin arka bahçesi olarak dizayn etmeye çalışan kayyımcı zihniyeti tanımıyoruz!

Kayyımların iki dudağı arasından çıkan sözlerle, kimseye haber vermeden imzalanan anlaşmalarla, inşa edilen külliyeler ile oradan oraya taşınmayacağız.

Kayyımlar, külliyeler gidecek; biz kazanacağız!"

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim