Mars Türk isimleriyle dolacak!

Mars Türk isimleriyle dolacak!

Türkiye’nin teknoloji, bilim ve benzer konularda Avrupa ve Amerika’nın hayli gerisinde kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat söz konusu uzay Mars

Türkiye’nin teknoloji, bilim ve benzer konularda Avrupa ve Amerika’nın hayli gerisinde kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Mevcut koşullara bakıldığında bu yorum pek de haksız durmuyor. Fakat söz konusu uzay ( Mars )olduğunda işler biraz değişiyor olabilir. Nasıl mı? İşte yanıtı.

Gündemi az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere Amerika Uzay Ajansı ya da bilinen ismiyle NASA kısa süre önce yeni bir uzay programı başlattı. Mars ’a göndereceği yeni aracında isim yazılmış olan kağıtları da ekleyeceğini açıklayan NASA, bu isimleri Kızıl Gezegen üzerine bırakacağını belirtmişti.

Bu uygulamanın ücretsiz olacağını ve katılımın internet üzerinden yapılacağının açıklanmasıyla işin rengi tamamen değişti.

Mars'a en çok isim gönderen ülkeler

Peki Mars'a en çok isim gönderen 10 ülke hangisi? Bu yazının yayına girdiği gün itibariyle, Mars’a ismini göndermek için kayıt yapanların sayısı yaklaşık olarak 6.53 milyondu. Yani 6.53 milyon kişi NASA’nın Mars’a yolculuk için açtığı linke girerek kayıt yaptırmıştı. Peki bu kayıtlardan kaçı Türkiye’den yapılmıştır dersiniz? Hemen yanıtlayalım. Yaklaşık olarak 2.5 milyonu. Evet. Dünya üzerindeki toplam başvurunun yarısına yakını Türkiye üzerinden gerçekleşmiş.

Türkiye’nin en yakın rakibi ise 1 milyarı aşan nüfusu ile birlikte dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan. Yani ülkemiz bu konuda milyarlık nüfusa sahip Hindistan, Çin gibi ülkeleri bile geride bırakmış durumda.

Peki hangi ülkeden ne kadar kayıt yapıldı? İşte Mars’a en çok isim gönderen ülkeler!

1) Türkiye

Başvuru Adedi: 2.432.123

2) Hindistan

Başvuru Adedi: 790.071

3) ABD

Başvuru Adedi: 689.787

4) Çin

Başvuru Adedi: 160.106

5) Mısır

Başvuru Adedi: 159.712

6) Güney Kore

Başvuru Adedi: 155.374

7) Meksika

Başvuru Adedi: 122.656

8) Tayland

Başvuru Adedi: 112.403

9) İngiltere

Başvuru Adedi: 111.694

10) İtalya

Başvuru Adedi: 108.905

Huawei MateBook 13 inceleme

<>

<>