MASAK'tan FTX kararı: Mal varlıklarına el konuldu

MASAK'tan FTX kararı: Mal varlıklarına el konuldu

Şirket sorumlusu Sam Bankman-Fried ve diğer ilgililerin mal varlıklarına el konuldu.

Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) inceleme başlattığı kripto para borsası FTX hakkında açılan soruşturma sonucunda şirket sorumlusu Sam Bankman-Fried ve diğer ilgililerin mal varlıklarına el konuldu.

MASAK açıklama yaptı

Konuyla ilgili olarak MASAK Başkanlığınca devam eden incelemeler neticesinde bu aşamada, müşteri emanetlerinin usulüne uygun olarak muhafaza edilmediği, gerçeğe aykırı iş ve işlemlerle müşteri emanetlerinin başkaca kişi veya kişiler uhdesine geçirildiği veya yurt dışına çıkarıldığı, müşterilere gerçekte olmayan kripto varlıkların aldırılıp sattırıldığı, olağan bir piyasa işleyişine aykırı bir biçimde piyasalardaki arz ve talebin fiktif bir biçimde yönetildiği hususlarına yönelik kuvvetli suç şüphesine ulaşıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Mal varlıklarına el koyma tedbiri uygulanmıştır

“Başkanlığımızca, FTX.com’un ülkemizde ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişileri doğrudan veya dolaylı olarak kontrolü altına bulunduran Samuel Benjamin Bankman-Frıed adlı şahıs başta olmak üzere diğer başkaca kişiler hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda yer alan çeşitli öncül suçlar ve 282’nci maddesinde yer alan suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçundan soruşturma başlatılması ve şüpheli mal varlıklarına, 5549 sayılı Kanunun 17’nci maddesi kapsamında el koyulması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulmuştur. Anılan başvurumuz neticesinde, şüpheliler hakkında adli soruşturma açılmış ve şüphelilerin mal varlıklarına el koyma tedbiri uygulanmıştır.”

FTX'in batma süreci

2 Kasım: İnternette Sam Bankman-Fried'in yönettiği Alemeda Research adlı serbest yatırım fonunun mali istikrarsızlığını yansıtan belgeler yayımlandı.

6 Kasım: FTX'in rakibi Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, 'ortaya çıkan son bilgiler ışığında' ellerindeki FTX varlıklarını satacağını açıkladı. FTX kripto paralarının değeri hızla düştü ve paniğe kapılan müşteriler paralarını çekmeye başladı.

8 Kasım: FTX, ödemeleri askıya aldığını açıkldı.

8 Kasım: Changpeng Zhao, "kullanıcıları korumak için" Binance'in FTX'i satın almayı değerlendirdiğini duyurdu.

9 Kasım: Binance "müşteri fonlarının kötü yönetimi" ve şirket hakkında bir soruşturma yürütüldüğü iddiaları üzerine FTX'i satın almaktan vazgeçti.

9 Kasım: Sam Bankman-Fried, şirketin mali açığını kapatmak için 8 milyar dolar bulmak amacıyla girişimlerde bulundu.

11 Kasım: Sam Bankman-Fried istifa etti ve iflas başvurusunda bulundu.

FTX'in iflastan sonra ne kadar parası kaldığı bilinmiyor. Ancak avukatlar şirketin bazı kripto para varlıklarının bilgisayar korsanları tarafından çalındığını söylüyor.

Bromley, "Sürekli siber saldırı altındayız. Bu saldırılara karşı kendimizi savunmaya çalışıyoruz" dedi.

Duruşmayı izlemeye gelen bazı müşteriler, FTX'in batmasıyla tüm birikimlerini kaybettiklerini anlattı.

Bir sonraki duruşmanın 11 Ocak'ta yapılacağı açıklandı.

Kişisel krallığı gibi yönetti

Kripto borsası FTX'in iflas sürecini yürüten avukat mahkemede, şirketin nasıl battığına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. James Bromley, FTX'in, 'Kripto Kralı' diye anılan eski CEO Sam Bankman-Fried'in şirketi "kişisel krallığı gibi yönettiği için battığını" söyledi.

Bromley, bir ara değeri 32 milyar dolara ulaşan FTX'in temel para yönetimi mekanizmasından yoksun olduğunu belirterek "Şirketin gerçek durumunu daha yeni anlıyoruz" dedi.

James Bromley, Bankman-Fried'in ekibinin, kıdemli yöneticilerin tatil evleri ve mülkleri için 300 milyon dolar harcadığını da söyledi, "Şimdi kralın çıplak olduğunu görüyoruz" diye konuştu.