Mayıs ayında 163 işçi çalışırken öldü ama konuşan yok

Mayıs ayında 163 işçi çalışırken öldü ama konuşan yok

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisinin verilerine göre, mayıs ayında 163 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti. Böylece 2019 yılının ilk 5 ayında en az 716 işçi çalışırken öldü. Ancak 163 işçinin hayatını...

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisinin verilerine göre, mayıs ayında 163 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti. Böylece 2019 yılının ilk 5 ayında en az 716 işçi çalışırken öldü. Ancak 163 işçinin hayatını kaybetmesi Türkiye'nin yoğun gündeminde yer bulamadı.

Evrensel'de yer alan habere göre, İSİG mayıs ayına dair iş cinayetleri raporunu yayımladı. Raporun yüzde 85’ini ulusal ve yerel basından, yüzde 15’ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan derlediği bilgilerle hazırlayan İSİG, mayıs ayı içerisinde en az 163 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Rapora göre, ocak ayında en az 159, şubat ayında en az 127, mart ayında en az 114, nisan ayında en az 153 ve mayıs ayında en az 163 işçi yaşamını yitirdi. 163 emekçinin 126’sı ücretli (işçi ve memur), 37’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştu. Hayatını kaybedenlerin 12’si kadın işçi.

9 çocuk işçi hayatını kaybetti

4’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 9 çocuk işçi hayatını kaybetti. Çocuk işçi cinayetleri tarım, kimya, ağaç, metal ve taşımacılık iş kollarında gerçekleşti. Yaşamını yitiren mülteci işçilerin 3’ü Suriyeli, 2’si Afganistanlı, 1’i Kolombiyalı.

Tarım'da ölenlerin yüzde 36'si ücretli

Rapora göre, ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, madencilik, belediye/genel işler, ticaret/büro, metal, konaklama/eğlence, kimya ve sağlık iş kollarında gerçekleşti. Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 36’sı ücretli. Yüzde 64’ünü oluşturan çiftçi ölümlerinin bir kısmını ise başkasının tarlasını işleme ya da çobanlık vasıtasıyla çalışanlar oluşturdu. En fazla ölüm nedenleri trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve zehirlenme/boğulma.

Ölen 153 işçi sendikasız

Söz konusu raporda, iş cinayetinin en çok yaşandığı iller İstanbul, Antalya, Bursa, Şanlıurfa, İzmir, Kocaeli, Sivas, Adana, Gaziantep, Kastamonu, Çorum, Erzurum, Konya, Sakarya ve Şırnak olarak sıralandı. Yaşamını yitirenlerin 5’i (yüzde 3.06) sendikalı işçi, 158 işçi ise (yüzde 96.94) sendikasız.

İSİG Meclisinin raporunda işçilere yönelik darp vakalarına da dikkat çekildi:

Meydan Beşiktaş'ta gişede çalışan biri kadın iki işçinin, otopark alanının mal sahibi Şahin Şeker tarafından "kendisini görünce ayağa kalkmadıkları" gerekçesiyle şiddete maruz kaldığı hatırlatılan raporda, "Şahin Şeker, kadın işçiyi defalarca tokatladı, saçlarından tutup kafasını duvara vurdu, erkek işçiyi tokatladı, ‘bir daha buraya gelirseniz sizi öldürürüm’ tehditleriyle iş yerinden kovdu. Kadın işçinin iş yerindeki kameraların kayıt altına aldığı dayak ve tacizi, karakola şikayet etmesi sonrası polisten 15 gün, savcılığa şikayet etmesi sonrası ise 20 gün ses çıkmadı. Saldırı ne zaman sosyal medya üzerinden duyuldu, patron gözaltına alındı ancak serbest kaldı. Savunması ise komik: Tansiyonu yükseldiği için ani öfke patlaması yaşıyormuş..." ifadeleri kullanıldı.