Meclis’te ABD Senatosu’nun ‘Ermeni kararı’na tepki

Meclis’te ABD Senatosu’nun ‘Ermeni kararı’na tepki

ABD Senatosu’nun ‘Ermeni kararı’ TBMM Genel Kurulu’nda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla kınandı. HDP bildiriye destek vermedi.TBMM Genel Kurulu’nda, ABD Senatosu’nun “Ermeni kararı” AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin...

ABD Senatosu’nun ‘Ermeni kararı’ TBMM Genel Kurulu’nda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla kınandı. HDP bildiriye destek vermedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, ABD Senatosu’nun “Ermeni kararı” AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla kınandı. HDP ise ret oyu verdi. Kabul edilen ortak metinde, “ABD Senatosu’nun, tarihi gerçekleri saptırmak suretiyle uluslararası hukukun temel kurallarını yok sayarak, sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda kabul ettiği kararı TBMM olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz” denildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, ABD Senatosu’nun Ermeni Tehciri’ni soykırım olarak nitelendiren yasayı kabul etmesinin kınanması, reddedilmesi ve yok hükmünde sayılması için verdiği önergede, müteakip seçim dönemi sonrasında oluşacak Senato’yu bağlamayacak bu kararın, kirli bir siyasi oyunun parçası olduğu belirtildi.

Önerge metininde, “Bu, keyfi ve gündelik politikanın basit çıkarları temelinde tarihi okumaktan ibaret değersiz bir tavırdır. Manidardır ki, ABD çıkarları ne zaman Türkiye’nin politikalarıyla ters düşse, bu konu Senato gündemine getirilmektedir. Esasen mesele, Ermeniler ve 1915 olayları meselesi değildir; Ermeniler de tarihi olaylar da ABD Senatosunun umurunda değildir; Türkiye, aziz milletimizin iradesine göre değil de ABD’nin taleplerine uygun politika geliştirse ne Ermeniler ne de 1915 olayları ABD Senatosu’nun gündemine gelecektir” ifadeleri kullanıldı. Bilim insanlarının katılımı ile konuya ilişkin araştırma yapılması önerisi yinelenen metinde, şunlar kaydedildi:

“ABD Senatosu artık kendi tarihine kattığı bu kirli vicdan yüküyle yaşamak zorundadır. Türkiye, ABD Senatosu’nun bu kararını ve benzeri türden baskı araçlarını hiçbir şekilde dikkate almaksızın, bölgesindeki milli çıkarlarını ve güvenliğini korumaya kararlılıkla devam edecektir. ABD Senatosu’nun bu kararı hem tarih, hem hukuk açısından hem de Türk milleti ve insaf sahibi dünya halkları nezdinde yok hükmündedir.”

HDP’DEN AÇIKLAMA

HDP grup başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, yaptıkları açıklamada, “‘Büyük Felaket’le yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz. Ne ABD Kongresi’nin kabul ettiği yasa ne burada hazırlanan bildiri hakikati bulmaya ve yaraları sarmaya hizmet ediyor” ifadeleri ile ortak açıklamaya destek vermediklerini açıkladı.

‘YOK HÜKMÜNDE’

Şentop imzalı karar metninin kabul edilmesinin ardından söz isteyen siyasi partilerin grup başkanvekilleri görüşlerini açıkladı. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Bu karar, sadece uluslararası hukuk ve devletimiz nezdinde değil insanlık vicdanında da yok hükmündedir” derken, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise “Tarihi olaylar, emperyalistlerin Ortadoğu’daki çıkarlarına malzeme olamaz. Türkiye hiçbir emperyal gücün tehdidine pabuç bırakmayacak kadar güçlüdür” ifadelerini kullandı. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay “Alınan kararın sinek vızıltısı kadar önemi yoktur” dedi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Bu topraklarda soykırım yapıldığını milyonlarca insanın katledildiğini söylemek aymazlıktır. Soykırım arıyorlarsa Bosna’ya baksınlar” açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika