Meclis’te ‘Gezi’ gerginliği: AKP’li vekilden ‘Gezi eşkıyalıktır’ suçlaması

Meclis’te ‘Gezi’ gerginliği: AKP’li vekilden ‘Gezi eşkıyalıktır’ suçlaması

Meclis Genel Kurulu’nda, bugün görülen duruşmasında tüm sanıkları hakkında beraat kararı verilen Gezi gerginliği yaşandı. Meclis'te karara ilişkin konuşan AKP’li Mehmet Muş, Gezi direnişini "Vandalizm" ve "eşkıyalık"...

Meclis Genel Kurulu’nda, bugün görülen duruşmasında tüm sanıkları hakkında beraat kararı verilen Gezi gerginliği yaşandı. Meclis'te karara ilişkin konuşan AKP’li Mehmet Muş, Gezi direnişini "Vandalizm" ve "eşkıyalık" olarak tanımlayınca gerginlik yaşandı. CHP’li Engin Altay, Gezi’yi devletin terörize ettiğini belirtirken, HDP’li Saruhan Oluç ise "Vandalizm" suçlamasını reddettiklerini söyledi.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Gezi davasında sanıkların beraat etmesiyle sonuçlanan yargı kararına saygı duyduklarını ancak AKP olarak Gezi direnişini "vandalizm" olarak gördüklerini söyledi. Muş, "Hak arama iddiasıyla oradaki araçları yakmak, oraları dağıtmak bir hak arama yöntemi değildir, vandalizmdir" ifadelerini kullandı.

'AKP'NİN DEVLETİ VANDALİZME TEVESSÜL ETMİŞTİR'

Muş’un bu açıklaması üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Gezi direnişi sırasında "Vandalizm" kavramının bugün AKP ile yollarını ayıran Hüseyin Çelik’e ait bir kavram olduğunu hatırlattı.

Altay, "Asıl Vandalizm insanlar doğa ve çevre hassasiyetiyle Taksim Gezi Parkı’na çadır kurmuş, şiddete başvurmadan, tepki ve protesto hakkını kullanırken; insanların içinde uyudukları çadırların bile bile yakılmasıdır. Çadırları yakılan o insanlar, can havliyle kendilerini öldürmeye yönelmiş o insanlara saldırmaları devletin isteği ve tahrik etmesiyle yapılmıştır. Bir Vandal aranıyorsa Gezi Parkı’nda bunları yapan devlet görevlilerine bakacaksınız. Devlet buna göz yumuyorsa ki yumdu, AKP’nin devleti vandalizme tevessül etmiştir" diye konuştu.

HDP: VANDALİZMİ FETÖ'DEN CEZA ALANLARDA ARAYIN

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, insanları vandalizmle suçlamanın doğru olmadığını belirterek, "Bu vandalizm suçlamasını reddediyoruz. Vandalizmden bahsedilecekse FETÖ örgüt üyesi nedeniyle ceza alan dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile valisi Hüseyin Avni Mutlu’dan bahsetmek gerekiyor. O dönemde son derece barışçıl başlayan protestoları provoke etmiş olan devlet yöneticilerinden, kişilerde aramalısınız" dedi.

MUŞ: GEZİ EŞKİYALIKTIR

Yeniden söz alan AKP’li Muş, Gezi’yi eşkıyalıkla itham ederek, “Mahkeme böyle bir suç yoktur demiyor ki, somut delil olmadığı gerekçesiyle beraat kararı veriyor. 10 gün boyunca çadır mı yakıldı orada. Bun eşkıyalıktır, bizim meseleye bakışımız budur” ifadelerini kullandı.

'TERÖRİZE EDEN DEVLETTİR'

CHP’li Altay, Gezi’ye eşkıyalık demenin 30 milyona eşkıya demek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gezi her yerde vardı. Gerçekten iyi niyetle, samimi bir çevre hassasiyetiyle başlayan bir hareketi kriminalize, terörize eden devlettir. Yüzüne maske takıp belediye otobüslerini yakanlar da ajan provokatörler olduğunu, polisin olduğunu Sayın Muş’ta iyi biliyor. Eşkıyalık sözünü Sayın Muş’a iade ediyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika