Mediar Analiz'den seçim yorumu

Mediar Analiz'den seçim yorumu

Saadet Partisi'nin, AK Parti'den yüzde 1-1,5 oy alacağını söyleyen Mediar Analiz'in sahipleri, Ulaş Karakul ve Haluk Çalış, 'Artık baraj kaygısı taşımayan Saadet Partisi’nin, AK Parti’den yüzde 1-1,5 oy alacağı görülüyor....

Saadet Partisi'nin, AK Parti'den yüzde 1-1,5 oy alacağını söyleyen Mediar Analiz'in sahipleri, Ulaş Karakul ve Haluk Çalış, 'Artık baraj kaygısı taşımayan Saadet Partisi’nin, AK Parti’den yüzde 1-1,5 oy alacağı görülüyor. Saadet oylarını ne CHP’den ne de İYİ Parti’den, AK Parti’den alıyor. Çalışmalarımızda Saadet’e verilen toplam destek yüzde 2,5- 3 civarındaydı' dedi. 

Diken'den Minez Bayülgen'e konuşan Mediar'ın söyleşisi şu şekilde:

Erken seçim tarihi açıklandığından beri tüm araştırma şirketleri cumhurbaşkanlığı seçiminin iki tur olacağına işaret ediyor. Seçimin ilk turda sonuçlanması mümkün değil mi?

Ulaş Karakul: Hayır. Bugünkü verilere baktığımızda ilk turda cumhurbaşkanı seçilemiyor. Artık her partinin cumhurbaşkanı adayı belli, ittifaklar kuruldu. Şimdi tüm bu gelişmeler üzerinden biz anketçilerin silbaştan çalışması gerekiyor.

Örneğin Konsensus… Erdoğan’ı yüzde 55,1; İnce’yi yüzde 44,9 olarak açıkladı. Ancak bu anket hem İnce’nin adaylığından, hem de CHP-İYİ Parti- Saadet Partisi ve Demokrat Parti arasındaki ''millet ittifakı’ kurulmadan önce açıklandı. Bu anket sonuçları hala geçerli mi? 

U.K: Hayır, geçerli değil. Tüm parametreler değişti. Artık tüm partilerin açıklanan cumhurbaşkanı adayları bir şeyler yapacak, söylemleri olacak, bunların bazıları ters tepecek ve sonuçlar değişecek. Biz bu seçimleri iki partili bir seçim olarak görüyoruz.

O zaman Erdoğan, yüzde 55 oyu hangi kesimlerden alıyor? 

U.K: Belli değil. O yüzden de izaha muhtaç bir oran bu. CHP’lilerden, HDP’lilerden ya da bugün İYİ Parti halini almış MHP küskünlerinden mi geliyor bu yüzde 55 destek?

Bugüne dek yapılan tüm anketler çöpe mi gitmiş oldu yani? 

UK: Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan tüm anketler hükmünü yitirdi. Çünkü biz dahil tüm anket şirketlerinin araştırmaları sırasında cumhurbaşkanı adayları net değildi. Özellikle CHP’nin. Şimdi adaylar ilan edildikten sonra insanlar oturup bir kez daha düşünecekler.


Gezici’nin açıkladığı son ankete göre, İYİ Parti lideri Meral Akşener, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den daha fazla oy alıyor. Sizin anketlerinize göre de yoklamalar bunu mu gösteriyor? 

U.K: Gezici bu anketi 14 -15 Nisan’da, henüz Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklanmadan önce yaptı. Biz de son anketimizi nisan sonunda yaptık.

Saadet Partisi’nin ittifaka girip artık bir baraj sorunu kalmadığına göre, bu seçimin tek kilit partisi HDP mi?

U.K: Evet. Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tüm adayların durumunu HDP seçmeni belirleyecek. Şimdiye dek elimizdeki parametrelere baktığımızda Akşener’in, İnce’den daha yüksek oy alacağını düşünmek güç. Bir kere HDP seçmeni, Akşener’e oy vermekte zorlanıyor. İnce içinse HDP seçmeni daha kolay ikna edilebilir duruyor.

Yani…
H.Ç: Yani her ikisinin de birinci turda alacakları oy oranı sabit. O zaman HDP seçmeninin davranışına bakacağız.

Muharrem İnce, eş başkanlar Demirtaş, Yüksekdağ dahil, pek çok HDP milletvekilini cezaevine gönderen ''dokunulmazlıkların kaldırılmasına’ ve bunu onaylayan partisine çok kızmıştı. HDP seçmeni bu tepkiyi İnce, Erdoğan karşısında kaldığında hatırlar mı? 

U.K: Evet, HDP seçmeni Akşener ve İnce arasında bir seçim yapılacağında da bunu hatırlar. Ayrıca, seçim kampanya sürecinde İnce’nin HDP seçmenine dair söyleyeceği şeyler de önemli.
H.Ç: CHP’nin cumhurbaşkanı adayı, seçimin sonucu bakımından çok önemliydi. CHP, İnce yerine hem sağın hem de Kürtlerin oyunu alabilecek bir aday açıklasaydı bu durum muhalefet açısından daha kolay olurdu. Zira HDP’den daha fazla oy almış olacaktı.

Adaylıkları kesinleşen dört isim var. Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu. Bugünkü şartlarda cumhurbaşkanlığı için sizce en şanslı kim?

H.Ç: Cumhurbaşkanı adayları için şu nokta net.. Adayların hepsi, bu ülkenin Kürt seçmenine dönük bir şeyler söylemek zorunda. 'Kürtlerle nasıl uzlaşılabilir' sorusu, AKP-MHP’nin de bir sorunu. Kısacası bugün, ''millet ittifakı’nın da, ''cumhur ittifakı’nın da Kürt seçmenle ilgili çözülememiş engelleri var.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılacak milletvekilliği seçimine gelirsek… CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi Demokrat Parti’nin oluşturdukları millet ittifakı meclis çoğunluğunu alabilir mi?

U.K: Evet, bugünkü verilere göre meclis çoğunluğunu kazanabilirler.