Mehmet Ocaktan: Demokrasi liginden amatör kümeye mi?

Mehmet Ocaktan: Demokrasi liginden amatör kümeye mi?

"Şimdi dönüp dolaşıp yine aynı yere gelmiş bulunuyoruz''

Gazeteci Mehmet Ocaktan, AKP ve MHP'nin Meclis'e getirdiği "dezenformasyon yasası"nda yer alan "Sırf halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır" maddesini eleştirdi. 

Ocaktan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İBB Başkanı olduğu dönemde Siirt'te yaptığı konuşma ve şiirden sonra tutuklandığını hatırlatarak, "Şimdi dönüp dolaşıp yine aynı yere gelmiş bulunuyoruz… Kısacası, tarifi doğru yapılmamış 'halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak saikiyle…' şeklindeki muğlak ifadelerle konuşanları, yazanları susturmanın AK Parti modeli yeni bir yasaklar manzumesine hazırlanıyoruz. İyi güzel de, madem içimizde sakladığımız gerçek niyetimiz topluma yeni yasaklar armağan etmekti, neden 28 Şubat’ın yasakçı ve dayatmacı zihniyetine itiraz ettik ki…" dedi. 

Ocaktan, "Kaderin cilvesine bakın ki demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve insan hakları gibi temel insani değerler vaadiyle yola çıkan ve bu konuda da ciddi mesafeler alan AK Parti iktidarı, geçmişin yasakçı zihniyetiyle adeta yarışır bir noktaya gelmiş bulunuyor. Galiba ne desek boş, ekonomik gerçekliklere itibar etmeyen, bu yüzden de halkın yaşadığı fukaralığı sadece seyreden iktidar, bu hale itiraz edenleri, eleştirenleri susturmak için yeni yasaklarla Türkiye’yi her gün demokrasi liginden koşar adım amatör kümeye götürmekte son derece kararlı…" diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika