Meksika Büyükelçisi Hernandes, Proteo Sokak Hayvanları Bakım Merkezi'ni ziyaret etti

Meksika Büyükelçisi Hernandes, Proteo Sokak Hayvanları Bakım Merkezi'ni ziyaret etti

MEKSİKA Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez, Kocaeli'nin Başiskele ilçesindeki Proteo Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

MEKSİKA Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez, Kocaeli'nin Başiskele ilçesindeki Proteo Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak için Meksika'dan ekibiyle beraber gelen Meksika Ordusu'nun kahraman köpeği Proteo, emekler esnasında yaşamını kaybetmişti. Başiskele Belediyesi'nin yakın zamanda hizmete almış olduğu Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ne kahraman köpek Proteo'nun isminin verilmesi, Türkiye ve dünya basınında geniş yankı buldu. Proteo Türkiye ve Meksika halkının dostluğunun göstergesi oldu. Meksika Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez y Hernandez, bugün Proteo Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü'ye teşekkür eden Büyükelçi Hernandez, Meksika ve Türk halklarının kalplerinin Proteo yardımıyla buluştuğunu söylemiş oldu.

'PROTEO'NUN ÖLÜMÜ HERKES İÇİN BÜYÜK ÜZÜNTÜ OLDU'Ziyareti sonrasında izahat icra eden Meksika Ankara Büyükelçisi Jose Luis Martinez  y Hernandez, "Proteo Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ni oldukça güzel buldum. Her vakit sokak hayvanlarını oldukça sevmişimdir. Aynı zamanda bu merkezin misyonu beni oldukça etkiledi ve duygulandırdı. Tabii tv dizileri, filmler vasıtasıyla biz Meksikalılar olarak Türkiye'yi ve Türk insanını oldukça oldukça öncelerden tanımaya başlamıştık. Ama bu şekilde güzel ilişkilerle oldukça daha fazla Meksikalı Türkiye'ye gelmek ve burada bulunmak istiyor. Proteo'nun ölümü hepimiz için büyük bir üzüntü oldu. Böyle bir tepki oluşturdu; fakat aynı zamanda bu da insanların kalplerinin eylemlerinin birleşmesi için bir vaka oldu." dedi.'PROTEO'NUN ÖLÜMÜ TÜRK HALKINI ÜZDÜ'

Büyükelçiyi ağırlayan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ise, "Ülkemiz, yakın zamanda asrın afetini yaşadı malesef. Tabii bu dönemde de dünyanın her yerinden çok büyük bir yardım, destek ve dayanışma örneği sergilendi. Meksika'dan da ilk gelen arama kurtarma ekiplerinin Proteo isimli bir arama kurtarma köpeği vardı. Ne yazık ki çalışmalar esnasında Proteo'nun hayatını kaybetmesi haberlere yansıdı ve biz Türk halkını da üzdü. Proteo isminin buraya verilmesinin anlamlı olacağını düşündük. Hem Proteo'yu hem depremi bize hatırlatacağını, unutmamamız gereken deprem gerçeğini de hatırlatması bakımından güzel ve anlamlı olacağını düşündük. Çok güzel de geribildirimler ve takdirler aldık. Biz Meksika halkıyla aynı duyguları paylaşıyoruz. Aynı hissiyatlarımız var. Birbirimize mesafe olarak çok uzak olsak da çok yakın hissettiğimizi gördüm. Meksika Devleti olarak burada olmaları bizim için ayrıca büyük bir takdir. Yaptığımız bir iş için takdir edilmek güzel bir şey" ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.