Meme Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme estetiği hakkında...

Meme büyütme cerrahi bir operasyon olduğu için uzman doktorlar gözetiminde yapılır. İşlem sırasında hastaya genel anestezi uygulanır ve ameliyat yaklaşık 2-3 saat sürer. Memenin istenilen forma ve şekle getirilmesi için göğüs içerisinde cep olarak adlandırılan bir alan oluşturulur.

Bu doğrultuda kullanılacak implant çeşidi göğüs altından atılan kesi yardımı ile cebe yerleştirilir. Atılan dikişler sonrası ameliyat tamamlanır. Meme büyütme ameliyatı sonrası hastalar bir gece olası yan etkilere karşı gözetim altında tutulur.

Meme Büyütme Estetiği

Kadınlığın simgesi olan göğüsler, doğuştan küçük olabileceği gibi sonradan asimetri problemleri de ortaya çıkabilir. Bu durum kadınlarda özgüven eksikliğine neden olabileceği gibi sosyal ve psikolojik açıdan da rahatsızlık yaratır. Bu tür durumlarda tercih edilen meme büyütme estetiği istenilen dolgun ve hacimli göğüslerin elde edilmesini sağlar.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Kadın vücudunda önemli bir yere sahip olan göğüsler, kullanılan medikal malzemeler yardımıyla yeniden şekillendirilir. Meme büyütme ameliyatı;

  • Memenin doğuştan olmaması ya da küçük olması
  • Meme kanseri sonrası göğsün kaybedilmesi
  • Memede asimetri sorunlarının olması
  • Cinsiyet değiştiren kişilere meme büyütme ameliyat uygulanır.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı iki farklı şekilde yapılır. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni implantlardır. İmplantlar silikon ve su içerikli olarak tasarlanır. Vücut hatları ile orantılı ideal vücut ölçüsüne uygun kullanılacak silikon boyutuna karar verilir. Bazı hastalar ise kendi vücutlarından alınan yağ dokusunu tercih ederler.

Meme Küçültme Kimlere Uygulanır?

Meme küçültme ameliyatı ideal ölçülerde göğüs ölçüsü elde etmek amacıyla uygulanır. Bu nedenle olması gerekenden daha büyük bir görünüme sahip olan ve sarkan memelere küçültme ameliyat uygulanır. Geçirilen operasyonlar sonrası meme hacmi azalır.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Sağlık ve estetik açıdan tercih edilen meme küçültme ameliyatı öncesi hastanın profesyonel anlamda hizmet sunan bir klinik tercih etmesi gerekir. Burada yapılan ön görüşmede hasta beklentisini açıkça ifade etmelidir. Daha sonra hastanın mamografisi çekilir memeden çıkarılacak yağ dokusu belirlenir.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Cerrahi bir müdahale olan meme küçültme ameliyat sonrası hastanın istirahat etmesi gerekir. Ameliyat sonrası hastaya sporcu sutyeni önerilir. Böylece hassas yapıya sahip olan göğüsler bu süreçte hızlıca şekil alır. Ameliyat sonrası hastanın düzenli olarak pansuman yaptırması ve enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanması gerekir. Göğüsleri olumsuz etkileyecek ağır iş ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Kadınların en çok tercih ettiği estetik işlemlerden biri olan meme dikleştirme ameliyatı gevşemiş ve sarkan memelere uygulanır. Meme dikleştirme ameliyatı ile memenin hoş ve estetik bir görünüme sahip olması amaçlanır.

Genel anestezi altında uygulanan dikleştirme ameliyatı iki farklı şekilde uygulanır. Ameliyat meme baş çevresinden yapılabileceği gibi meme başı çevresi ters T iz şeklinde de yapılabilir. Yaklaşık 2 saat süren ameliyat sırasında meme yeniden şekillendirilir ve fazla deri ve yağ dokusu alınır.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Meme dikleştirme ameliyatı daha çok birden fazla doğum sonrası emzirmenin ardından gevşeyerek sarkan memelere uygulanır. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun esnekliğini kaybetmesi ve bağ dokusunun gevşemesi meme yapısını olumsuz etkiler.

Meme Dikleştirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları daha çok aynı anda uygulanır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı sonrası hastanın enfeksiyon riskine karşı bakım ve hijyene dikkat etmesi gerekir. Dikiş yerlerine düzenli aralıklarla pansuman yapılmalıdır.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem