Memurlara Maaş Zammı 2021’de Ne Kadar? Memurlara Yeni Zam Hakkı Doğdu!

Memurlara Maaş Zammı 2021’de Ne Kadar? Memurlara Yeni Zam Hakkı Doğdu!

2021 yılında memurlara yeni zam mı geliyor? 3 aylık süreçte yapılan analizlere göre memurlar zam alma hakkını elde etti. İşte yeni memur zamları..

 Enflasyon oranlarındaki artış memurlara yapılacak zammı gündeme getirdi. 2021 yılının ilk çeyreğinde artan enflasyon oranları memurlara yapılacak zam oranlarını ve ne zaman olacağı konusunu gündeme getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) açıklama yaptı. Yapılan sözleşmeye göre memur ve memur emeklilerine çıkan enflasyon maaşlarındaki miktarı etkileyecek.

2021 Emekli ve memur zammı ne zaman belli olacak? (Emekli ve memur zammı ne kadar?) | NTV

2021 Yılı Enflasyon Oranları

 

TÜİK’ in yaptığı açıklamaya göre mart ayında enflasyon % 1.08 artarken bir önceki yılının mart ayına göre % 16,19 oranında arttı ve toplam son 12 yıl içerisinde enflasyon %13,18 oranında artarak memurlara zam konusunu gündeme getirdi. TÜİK yaptığını açıklamada 2021 yılının ilk üç ayının enflasyonu %3,70 arttığını ve 6 aylık periyotta %3’ü geçerse geçtiği oranda maaşlara zam olacağını bildirdi.

Ayrıca geçtiğimiz yılın aralık ayındaki enflasyon oranına göre de % 3.71 oranında arttığını görüyoruz. Toplam bu aya kadar on iki ay için ortalama olarak % 13,18 artış gerçekleşti.

Memur maaşları zammı 2021... Öğretmen, polis, hemşire ve imamların 2021 Ocak maaşları ne kadar olacak? - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Memurların Maaşlarına Gelen Zamlar

 

Memurlar ile yapılan sözleşme gereği oluşan enflasyonda % 3 ten fazla olan enflasyon ne kadar arttıysa o oranda maaşlarda da zam yapma kararı alınmıştı. Bunun üzerine nisan, mayıs ve haziran ayları da dahil toplam açıklanan enflasyonlar yüzde 3'ü geçerse, fazla çıkan miktar kadar zam alınacaklar. Memur ve memur emeklilerinin hakkı olan bu zam diğer yıllara baktığımızda enflasyonun diğer yıla göre arttığını ve bu sebeple zamdaki artışı bekleniyordu diye bildirildi..

Ocak ayı içerisinde bazı memurların maaşları, hemşire 4.829 TL, memur 4.080 TL, bekçi 5.006 olarak belirlendi. Ancak enflasyondaki artış oranları bu maaşın atmasına sebep olacaktır. Enflasyon hangi oranda artarsa o oranda memurlara zam yapılacaktır açıklamaları geldi.

GENEL