Meral Akşener: Bu seçimlerde elbette 'cirkeklik' yapmak isteyeceklerdir!

Meral Akşener: Bu seçimlerde elbette 'cirkeklik' yapmak isteyeceklerdir!

"Altı partinin insan gücünü sandıkların başına koyduğunuzda SADAT'ı MADAT'ı etkili olamaz"

Özlem Gürses

Samsun dönüşü havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun SADAT'la ilgili iddiaları ve seçim güvenliği tartışmalarıyla ilgili, "Anadolu'da derler 'cirleklik yapma' diye. Bu seçimlerde elbette 'cirkeklik' yapmak isteyeceklerdir!" dedi. Akşener sandık güvenliği ve SADAT hakkında ise, "6 siyasi partinin ve sandıkların başındaki kararlı müşahit ve başkanlarımızı oraya koyduğumuz zaman ne SADAT'ı ne MADAT'ı etkili olamaz" diye konuştu.

İyi Parti lideri Akşener, Samsun Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akşener'in söyleşisinden öne çıkanlar şöyle: 

"Çeşitli dostlara ev, villa ve AVM yapma hakkı doğar"

"Toplumun bir çok kesiminde itiraz oldu Atatürk Havalimanı. Bu mevzu çıkarıldığı zaman İBB Meclis üyemiz Ali Kıdık'ın çok büyük bir mücadelesi oldu bu konuda. Bir kez daha teşekkür etmek isterim kendisine. Çünkü en ince teferruatı ile o biliyor.

Onun iddiası şuydu ki ben ona inanıyorum ve katılıyorum. Millet Bahçesi yapılacak bölge, havalimanı olmaktan çıkarıldığı dakikadan itibaren çeşitli dostlara ev, villa ve AVM yapma hakkı doğar. Buraya çok ciddi dikkat çekildi, sonuçta toplumun her kesimi karşı çıktı.

"Kimse projeye karşı değil, projenin saçma sapan olmasına karşı"

Ben neden o havalimanının ortadan kaldırıldığını hiç anlamadım ki zaten. O zaman neden Sayın Erdoğan ve bakanlar orayı kullanıyor. Diğer havalimanının seçildiği yer ile ilgili bugüne kadar çok sorun çıktı: Çok uzak.

Proje yapılmasına hiç kimse karşı değil bu ülkede. Ama bu projenin saçma sapan olmasının karşısında. İstanbul taşıyamıyor diye bir havalimanı daha yaparsınız, orada sorun yok lakin seçilen yerler, pistlerin doldurulduğu yer; dünya kadar sorun çıktı.

"19 Mayıs'ta vatandaşa meydan okundu"

Bir birime on birim para harcandı, bunlar neden hesaplanmaz. Bu bilimden uzaklaştığınız zaman, kayırmaya doğru yöneldiğiniz zaman böyle oluyor. Onun için ben bir temel prensibin oluşması gerektiğini düşünüyorum. Akıl, bilim, objektiflik, kar-ziyan hesabının doğru yapılması. Yani milletin parasıyla yapılıyor netice itibariyle.

Başka bir yer seçilirse belki daha doğru olacaktı. Onun için bu bir teknik meseledir. Kör göze parmak sokar gibi 19 mayıs öncesinde adı Atatürk havalimanı olan, vatandaş tarafından miras gibi görünen yerde vatandaşa meydan okundu."

"'Bu konuda konuşmama kararı aldık"

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Akşener şu ifadeleri kullandı:

"Biz onu hiç aramızda konuşmadık. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir beyanı var. Dedi ki, 'Masadaki 6 Genel Başkan konuşacak bunu.' Şimdi ben iyi kalpliliği açısından baktığım zaman; bizim hangi konu
olursa olsun o konu yetkili kurullarımızdan geçer, onlarla istişareye çok önem veriyorum ben. Çünkü akıl akıldan üstündür. Her konuda bilirkişi olmayabilirsiniz.

O nedenle masaya gelecek bir teklifin üzerinde konuşulacak elbette. Ama biz bir prensip kararı alarak 'Bu konuda konuşmama' kararı aldık. Dolayısıyla kim neyi nasıl yapacak diye bir şeyi sizlerle paylaşacak durumda değilim.

"24 Haziran'da yaşananlardan dolayı 'ben yokum' dedim"

Ben şu netlikte şunu söylüyorum: Ben aday değilim. Eylül ayında açıkladım, ben aday değilim. Sebebini söyledim, nereye talip olduğumu söyledim. Başbakanlığa talibim dedim. Ama bu,
oradaki benden başka 5 genel başkan ile pazarlık sonucu talip oldum demiyorum.

Partim birinci parti çıkar, ben de başbakanlığa talibim dedim. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı adaylığında değilim diye bu kadar erken açıklama nedenim de 24 Haziran'da birden fazla millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı var. Orada yaşadıklarımızı bir karne olarak, bu konuda şöyle olması doğrudur diyebilmek için önceden ben yokum diye ilan ettim."

"Tek adayla gidilmesinin daha doğru olacağını söylüyorum"

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ismi sıkça geçen Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu konusunda, "tek aday" ile gitmenin doğru olacağını söyleyen Akşener:

"Biz adaylık konusunda 'zamanı geldiğinde konuşmak üzere' kararı aldık. Ne aramızda, ne dışarıda, ne içeride konuşmadık konuşmuyoruz. Benim kişisel önerim tek adayla gidilmesini doğru buldum. Bu aday değilimin anlamı budur. Tek adayla gidilmesinin daha doğru olacağını söylüyorum." dedi.

"Ne SADAT'ı ne MADAT'ı etkili olamaz"

Seçim güvenliği konusunda SADAT yapılanması sorusu üzerine Akşener şunları söyledi:

"Ben seçim güvenliği konusunda 6 siyasi partinin ve sandıkların başındaki kararlı müşahit ve başkanlarımızı oraya koyduğumuz zaman ne SADAT'ı ne madatı etkili olamaz. Çünkü İstanbul'da bu denendi.

Denendi derken SADAT anlamında demiyorum. İstanbul'da çıkan sonucu, Anadolu'da derler 'cirkeklik yapma' diye. 'Hayır' dendi. Ama sonuç ne oldu? O ıslak imzalı tutanaklar olduğu için o 13 bin 500 lük farkı ortadan kaldıramadılar. Hani 'bir şeyler olmuştur' dendi ya o zaman. Bu milletin öyle özel bir yanı vardır ki; iradesine el uzattığınız zaman Osmanlı tokadının çiftini atıyor.

"Seçimlerde üç kağıt olmaz"

Sonuçta seçim tekrarlandı ve o seçim 800 bin farkla alındı. Asıl önemli olan bu. Onun için bu seçimlerde elbette 'cirkeklik' yapılacaktır. Ama zannedildiği gibi bir mevzunun 'biz kararlı durduğumuz taktirde' ki öyle olacak.

6 siyasi partinin insan gücü bir araya geliyor dolayısıyla her yerde birden fazla insanımız olacak bizim. Birbiriyle ilişkili ve birbirine destek veren. Onun için o ıslak imza asıl meseledir. Öyle bilgisayar üzerinde şu üzerinden bu üzerinde kesinlikle seçimlerde üç kağıt olmaz. Tamamen insan unsurunda sandık üzerinde olur. Eğer sizin oraya koyduğunuz arkadaşınız, sandık açıldığında orada olmazsa hile orada yapılır.

Ama orada olursa 1 oy hilesi bile olmaz. Islak imzalı tutanağı alırsa hiç olmaz. Ama bu tür olasılıkları konuşup hem çok korkmamak lazım, dediğim gibi 6 partinin insan gücü bir araya gelecek. Ama diğer taraftan da 6 parti bir aradayız bize bir şey olmaz diyerek tedbiri elden bırakmamalıyız."

"Sağduyu bu derece ortadan kalkmaz"

İyi Parti lideri Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na olası siyaset yasağını konusunda ise; "Sanmıyorum. Bu kadar, böyle bir şey olmaz. Sağduyu bu derece ortadan kalkmaz diye düşünüyorum." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika