Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Edremit Belediyesince bu yıl yazar Sabahattin Ali anısına düzenlenen 2. Edremit Kitap Fuarı devam ediyor.

Binlerce kişinin katıldığı 2. Edremit Kitap Fuarı’nın altıncı günü edebiyatın, medyanın ve siyasetin  yıldızlar geçidine dönüşürken, fuarın en kalabalık günlerinden biri yaşandı. Prof. İlber Ortaylı, Merdan Yanardağ, Mustafa Balbay, Ümit Zileli, Naim Babüroğlu,  İlyas Salman, Barbaros Şansal, Sinan Yağmur, Saygı Öztürk, Prof. Ali Demirsoy, Necdet Saraç, Yusuf Fidan, Musa Ağacık  kitaplarını imzaladılar. Prof. İlber Ortaylı ve Merdan Yanardağ’ın imza standları önünde çok uzun kuyruklar oluştu.

ORTAYLI:  DİĞERİNİ REDDETMEKLE TARİH DEĞİŞMEZ

Ünlü tarihçi Prof. İlber Ortaylı’nın "Kitap ve Tarih" başlıklı söyleşisinde tam bir izdiham yaşandı. 

Herkesin dersini çalışması ve yaptığı işin hakkını vermesi gerekir. Muhteşem Yüzyıl dizisi çekilirken Topkapı Sarayı’nın müdürüydüm. Örneğin, Kanuni’yi oynayan Halit Ergenç okumuş, araştırmış, rolüne öylesine hazırlanmıştı ki, kostümleriyle saraydan içeriye girdiğinde gerçek bir padişah gibiydi…

Devlette bir bütünlük vardır. Bir diğerini reddetmekle tarih değişmez. Rejimler değişler ama toplumlarda, devlette devamlılık esastır.

ORTAYLI: EĞİTİM ENSTİTÜLERİNİN KAPATILMASI BİR HATAYDI

Moderatörlüğünü tarihçi Birsen Temir Saraç’ın yaptığı söyleşide, Prof. İlber Ortaylı “eğitim sistemli bir an önce toparlanmalı” dedi. Ortaylı şunları söyledi:

Eğitim enstitülerinin kapatılması bir hataydı. Eğitim sistemi bir an önce toparlanmalı. Bilgisayarın veya televizyonun başında hayat geçmez. Okumadan gelişme olmaz…

YANARDAĞ: AYNI GEMİDE DEĞİLİZ

Moderatörlüğünü Avukat Mahmut Ceylan’ın yaptığı Merdan Yanardağ ve Mustafa Balbay’ın katıldığı “Cumhuriyet ve Laiklik” başlıklı panelde Merdan Yanardağ, “ülkeyi krize sürükleyenlerle aynı gemide değiliz” dedi. Yanardağ’ın öne çıkardığı bazı başlıklar şöyleydi:

“Vatan herkes için aynı değildir. Mustafa Kemal’in vatanıyla, Vahdettin’in vatanı aynı değildi. Nazım Hikmet’in vatanıyla, DP’lilerin vatanı da aynı olmadığı için Nazım Hikmet ‘vatan hainliğine devam ediyorum hala’ dediği o ünlü şiirini yazmıştır. ‘Önemi olan vatansa gerisi teferruattır’ diye krizin sorumlusu ve ülkeyi iflasa sürükleyen AKP iktidarının kuyruğuna takılmak, aynı gemideyiz demek doğru değildir. Biz aynı gemide değiliz…
Kriz döneminde kimin ne kadar dolar bozdurduğu ve rant elde ettiği açıklanmalıdır.
Eğitim, kamucululuk, özelleştirme, dış politika gibi temel konularda politik çizgi net olmalı…

Mustafa Balbay ise yaptığı konuşmada “önce kafa tutuyorlar, sonra da çanak tutuyorlar, aynı gemi edebiyatıyla bizden fedakarlık bekliyorlar ama ‘feda’ bize ‘kar’ onlara düşüyor” dedi.

SÖYLEŞİLER

Günün ilk söyleşisi “körfez, zeytin ve kent kültürü” üzerine oldu. Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Semerci’nin yönettiği söyleşiye Balıkesir milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin katıldı.
Moderatörlüğünü gazeteci Sinan Karahan'ın yaptığı "Ortadoğu ve Atatürk'ün Dış Politikası" başlıklı söyleşiyle Emekli Tümgeneral, yazar Naim Babüroğlu, bugünden hareketle Atatürk dönemi dış politikasını anlattı.

Moderatörlüğünü CHP eski Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki’nin yaptığı, “Bir Devletin Çöküşü"  başlıklı panelin konuşmacıları ise Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve CHP eski Milletvekili Mehmet Tüm'dü.

FUAR BUGÜN SONA ERİYOR

13 Ağustos Pazartesi’den bu yana devam eden fuar bugün sona eriyor. Bugünkü program şöyle:

19:00 Demokrasi ve seçimler
Yaşar Tüzün (Bilecik Milletvekili)

Tanju Özcan (Bolu Milletvekili)
Namık Havutça (Balıkesir Eski Milletvekili)
Mehmet Tüm (Balıkesir Eski Milletvekili)

20:30 Cumhuriyet Tarihi Yalanları
Sinan Meydan (Yazar)
Barış Doster (Yazar)

21:30 Türkiye nereye gidiyor?
Alper Taş (ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi)

22:30 Tarihimizde siyasi cinayetler ve faili meçhuller
Gürkan Hacır (Gazeteci, Yazar)

İsmail Saymaz (Gazeteci, Yazar)
23:30 Kapanış töreni

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem