Merdan Yanardağ: TRT yöneticileri yargılanmalıdır

Merdan Yanardağ: TRT yöneticileri yargılanmalıdır

TELE1 TV ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar'ın sunduğu 18 Dakika programında Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin miting konuşmaları...

TELE1 TV ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar'ın sunduğu 18 Dakika programında Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin miting konuşmaları konuşuldu. İnce'nin Soma faciası sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı protesto eden madenciye tekme atan Yusuf Yerkel'i ve AKP'nin yayın organına haline dönüşen TRT'yi sık sık eleştiren sözleri tartışıldı.

'O TEKME AKP İKTİDARININ ÖZETİDİR'

TELE1 TV ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Muharrem İnce'nin miting konuşmalarında Soma'da madenciye atılan tekme üzerinde sık durmasının çok doğru olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Soma'da madenciye atılan o tekme AKP iktidarının özetidir. AKP iktidarı bu millete tekme atmıştır, bu millet AKP iktidarı tarafından tekmelenmiştir. Atılan o tekme Cumhuriyete atılan tekmedir, emekçilere atılan tekmedir, halka atılan tekmedir. Bu tekmenin arkasında adı din istismarı ile anılan insanlar vardır." 

'TRT YÖNETİCİLERİ YARGILANMALIDIR'

Muharrem İnce konuşmalarında sık sık değindiği diğer konu ise TRT'nin AKP'nin yayın organı gibi yayın yapması olduğunu belirten Yanardağ şunları söyledi: "Muharrem İnce medya özgürlüğü üzerinde sık sık duruyor. 'Madenciye atılan tekmeyi ciğerime yazdım TRT'yi de onun yanına yazdım' diyor ve affetmiceğim diyor. Bugün TRT'nin NTV'den bir farklı var mıdır? Elektirik faturalarınıza bakın TRT vergisini görüceksiniz bu milletinin yüzde 60'dan fazlası AKP ikdidarına oy vermiyor. TRT'nin muhalefete verdiği süreye bakın sadece 3 saat. AKP ise 28 saat yer ayırmış, İyi Partiye 19 dk, Saadet Partisi ve HDP'ye ise hiç yer vermiyor . Bu durum yasalara aykırıdır ve TRT yöneticileri yargılanmaldır. Biz bu medya kuşatmasına karşı İzleyecilerimizin desteğiyle halkın desteğiyle mücadele ediyoruz."