Merdan Yanardağ'dan açıklama: TELE1’i kurda kuşa yem etmeyeceğiz

Merdan Yanardağ'dan açıklama: TELE1’i kurda kuşa yem etmeyeceğiz

Türkiye’nin sayılı bağımsız medya kuruluşlarından biri olan TELE 1, lisans satışı ve haciz kumpası ile karşı karşıya kaldı.

İktidarın sansür aygıtı haline gelen RTÜK, TELE 1’in kesinleşmemiş borçlarını da dahil ederek vergi dairesine devretti. TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, TELE 1’e kurulan kumpas hakkında Duvar’a konuştu.

İktidarın sopası haline gelen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE 1’e verilen lakin kesinleşmemiş cezaları işleterek vergi dairesine devretti. 

TELE 1, ayın 22’sine kadar 1 milyon 820 bin liralık borcu ödemezse  haciz ve lisans satışı tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. 

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, konuyla ilgili olarak Duvar’dan Hacı Bişkin’e konuştu. Merdan Yanardağ şunları dile getirdi:

“Bunu yapan RTÜK üzerinden Maliye Bakanlığı. Yani siyasi iktidar. RTÜK, cezalardan doğan alacağını maliyeye devretmiş. Bir bölümüne itiraz ettik ve kazandık. RTÜK’ün de kazandıklarına itirazlarımızı sunduk. Bunların çoğu şu an istinafta. Bunların bize tebliğ ettiği miktar bu düzeyde bir para değil.”

‘TELE1’E EL KOYMA GİRİŞİMİ’

 

Yanardağ daha önce kanalın soruşturmalar geçirdiğini ve defalarca aklandığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “TELE1’in son derece şeffaf bir mali yapısı var. Hiçbir açık bulamadılar. Hem kurumu hem şirketi hem de bizi bireysel olarak soruşturdular. Bütün kayıtları incelediler. Biz buradan aklandık. Var olan borçları yapılandırdık. Yapılandırdığımız borçları düzenli bir şekilde ödüyoruz. Bunların dışında kalan küçük bir borç var. Toplamda 1 milyon 771 bin lira kamu alacağı çıkartmışlar. İdare 1 milyon 821 bin lirasını hemen tahsile koymuş. Şimdi de bir haciz işlemi başlattılar. Ancak hacze gelen olmadı. Hemen kanalın lisansının satışını devreye sokmuşlar. 23 Haziran’a kadar parayı ödemezsek İstanbul’da açık artırma yoluyla TELE1 satışa konulacak. Bu TELE1’e el koyma girişimi.”

‘BAĞIMSIZ MEDYA KURULUŞLARINI SUSTURMA OPERASYONU’

TELE1 bu duruma karşı nasıl bir yol izleyecek? Yanardağ bu soruya da şu yanıtı verdi: “Buna karşı öncelikle kamuoyunu bilgilendirdik. İzleyicilerimizin, dostlarımızın desteğiyle biz bu kumpası kırmaya çalışıyoruz. TELE1’i kurda, kuşa teslim etmeyeceğiz. Bu, bağımsız medya kuruluşunu susturma operasyonudur. Bu her şeyden önce demokratik direniştir. Bu girişime destek vermek gerekiyor. Bu sorun sadece TELE1’in sorunu değil. Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıyla karşıyayız. Bu aynı zamanda iktidarın seçim hesapları yapmasıyla ilgili bir girişim.”

Merdan Yanardağ, kamuoyunun TELE 1’e büyük bir desteği olduğunun altını çizerek şunları ifade etti:

“Sponsorluk kaynaklarımızı harekete geçirdik. Buradan gelen bir destek var. Bizim için manevi destek çok önemli. Bu tepki, dayanışma çok önemli bir anlam taşıyor. İzleyici sponsorumuz var. Demokratik bir finansal yönetim sahibiyiz. Bunu harekete geçiriyoruz”