Merdan Yanardağ’dan Akşener’e tepki: Kilit taşı olarak Gürsel Tekin’i mi buldunuz

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, CHP’li Gürsel Tekin’in ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ sözlerine ilişkin olarak İYİ Parti Lideri Akşener’in ‘CHP’nin kilit taşlarından’ değerlendirmesine tepki gösterdi.

TELE1 ekranların yayımlanan 18 Dakika’da Merdan Yanardağ, CHP Milletvekili Gürsel Tekin’in katıldığı bir TV programında ‘HDP’ye Bakanlık verilebilir’ sözlerine ilişkin olarak İYİ Parti’den yükselen seslere tepki gösterdi.

Yanardağ, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in Tekin’i ‘CHP’nin kilit taşlarından’ biri olarak değerlendirmesine itiraz ederek şunları dile getirdi:

“İYİ Parti yani CHP’nin sırtına basarak yükselen partinin, Türkiye’deki sol seçmenin, laik seküler seçmenin sırtına basarak yükselen bir partinin AKP’nin tezgahına düşmemesi gerektiğine inanıyorum bunu yapmalılar. Bu kadar büyütülecek bir olay değil. CHP’nin kilit taşı niteliğinde bir sürü vekili var bula bula tek kilit taşı Gürsel Tekin’i mi buldular?”

CHP’DEN AÇIKLAMA: GÜRSEL TEKİN’İN KİŞİSEL DEĞERLENDİRMESİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün düzenlediği basın toplantısında Gürsel Tekin’in sözlerinin kişisel bir değerlendirme olduğunu vurgulayarak, “CHP’nin görüşlerini sayın Genel Başkan, sayın Parti Sözcümüz ve üç grup başkanvekili açıklar. Bunun dışında yapılan değerlendirmeler, kişisel değerlendirmelerdir. Bunun ötesinde yapılan her şey spekülasyondur” dedi.

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

Akşener, Tekin’in açıklamalarına ilişkin olarak şunları dile getirmişti:

“Gürsel Bey üzerinden konuşuyorsunuz. Bugünün tartışması o. Sayın Gürsel Tekin çok tecrübeli, CHP’nin kilit taşlarından bir tanesidir. Dolayısı ile böyle bir cümle kurduğuna göre, böyle bir kanaat belirttiğine göre partisinin görüşlerini iletiyor demektir. Biz, o masada İYİ Parti olarak, hiçbir siyasi partinin başka siyasi partilerle nasıl ilişki kuracağına dair bir dayatmaya girişmedik. Masanın dışında, tekrar söylüyorum, hangi siyasi parti ile hangi ilişkileri veya ilişki de demeyelim, iletişimi kuracaklarına biz herhangi bir dayatmada bulunmadık. Bu ilişkilere saygı duyduk. Bizim de diğer siyasi partilerle olan iletişimimize herkes saygı duymak zorunda. Bunu böyle dedikten sonra başka bir şey söyleyeceğim; bakın, Türkiye’de uzunca bir zamandır bizi, Cumhur İttifakı ve Cumhur İttifakı taraftarı HDP ile terbiye etmeye çalışıyor.”